Lokalizacja

Poczuj oddech prawdziwej pustyni, zobacz zapomniane, starożytne piramidy czarnych władców Nubii, odkryj nieznaną historię czarnego lądu. Przemierzając bezdroża pustynnego, tajemniczego i wciąż słabo poznanego Sudanu, poczujesz smak prawdziwej przygody!!! 

Cena przelotu jest uzależniona od bieżącej oferty przewoźników lotniczych i może ulec zmianie. Nie latamy czarterami!!!
________________________________________________________________________

Dzień 1.Warszawa – Chartum
Spotykamy się wszyscy na międzynarodowym lotnisku Okęcie w Warszawie. Przed nami około dwie godziny lotu do portu w Amsterdamie lub Istambule, gdzie przesiądziemy się na samolot do Chartumu. Będziemy mieli zatem sporo czasu, żeby o wszystko zapytać pilota wyprawy oraz wzajemnie się poznać. Lądujemy w stolicy Sudanu bardzo późnym wieczorem. Po wyjściu z samolotu od razu wiemy gdzie jesteśmy. Pomimo dość późnej pory Sudan wita nas gorącym, niesamowicie suchym powietrzem. Udajemy się do hotelu odespać trudy podróży.

Dzień 2. Chartum i Omdurman
Jemy śniadanie i wyruszamy na zwiedzanie Chartumu. Zwiedzamy żelazne pozycje stolicy Sudanu, czyli Muzeum Narodowe, dom Kalifa czy grobowiec Mehdiego. Ducha miasta i klimaty czarnej Afryki poczujemy na pradawnym i niesamowicie barwnym targu w Omdurman. Okazja do zrobienia niepowtarzalnych zdjęć! Zobaczymy także miejsce, gdzie Nil Biały łączy się z Nilem Błękitnym. Nocleg w hotelu w Chartumie.

Dzień 3. Chartum – Pustynia Bayoda – Dongola
Wcześnie rano pakujemy bagaże do naszych samochodów i przez Pustynię Bayuda jedziemy w stronę miasta Dongola. Po minięciu Omdurmanu zatrzymamy się na chwilę na pustyni, żeby zobaczyć ogromne kolonie termitów. Niedaleko od Dongoli odwiedzimy Al Khandaq. Miejsce to, zbudowane na brzegu Nilu, było strategiczną fortyfikacją a jego początki sięgają czasów wczesnego chrześcijaństwa. Po wizycie w Al Khandaq jedziemy już prosto do Dongoli. Nocleg w hotelu w Dongola.

Dzień 4. Dongola – Sesibi – Soleb
Po śniadaniu udajemy się z wizytą na lokalny targ. Następnie pustynnym traktem ruszamy w stronę Sesibi. Droga którą jedziemy, zwana jest tutaj Drogą 40 Dni. Dokładnie tyle czasu potrzebuje karawana wielbłądów na dotarcie do Egiptu. Wiedzie ona przez bezkresną pustynię i od wieków po dzień dzisiejszy używana jest przez karawany. Przy odrobinie szczęścia będziemy mieli możliwość spotkania z jedną z nich. Na rozprostowanie kości zatrzymujemy się w małej wiosce Taiab, położonej nad brzegiem Nilu. Nie bez powodu wybieramy Taiab - to niezwykle piękne widokowo miejsce i naprawdę z wielkim żalem opuszczamy je, żeby wyruszyć w dalszą drogę. Po drodze zwiedzimy jeszcze świątynię wybudowaną przez Amenhotepa IV ku czci Boga Atona. Dalej jedziemy już prosto do Soleb. Na miejscu podziwiamy zachód słońca nad świątynią Amenhotepa III, zbudowaną ku czci Boga Amuna. Świątynia jest nubijską kopią świątyń egipskich, z filarami łudząco przypominającymi te, znane nam ze świątyni El-Karnak w Luksorze. Będzie okazja na przepiękne zdjęcia w ciepłym świetle zachodzącego afrykańskiego słońca. Nocleg spędzimy w tradycyjnym nubijskim domu gościnnym w Soleb.

Dzień 5. Soleb –  Sedenga – Wyspa Sai
Z rana udajemy się na zwiedzanie Świątyni Amuna w Soleb. Następnie korzystając z niższej temperatury o poranku, wybieramy się na spacer brzegiem Nilu. Po spacerze jedziemy do Jebel Dosha, gdzie zobaczymy skalną świątynię Thutmosa III oraz trzy starożytne monumenty, także wykute w litej skale. Następnie udamy się do wioski Sedenga, gdzie zwiedzimy świątynię królowej Tiye, żony Amenothepa III. W Sedenga przeprawimy się promem na drugą stronę Nilu. Będzie tam na nas czekała łódź, którą popłyniemy na wyspę Sai. W trakcie półgodzinnej przejażdżki łodzią wypatrujemy krokodyli oraz podziwiamy przepiękne wysepki otaczające Wyspę Sai. Nocleg w nubijskim domu gościnnym na wyspie Sai.

Dzień 6. Wyspa Sai – Abri – Amara West – Tombus
Na wyspie znajdują się ślady osadnictwa z czasów starej Nubii, czarnych faraonów oraz wczesnego chrześcijaństwa. Jest to kolejne, niezmiernie ważne stanowisko archeologiczne w Sudanie. Zwiedzając wyspę dosłownie chodzimy po historii. Co chwila napotykamy kawałki wiekowej ceramiki czy narzędzi. Z wyspy wydostajemy się promem.  Czeka nas kolejny dzień podróży przez bezdroża Sudanu, w trakcie którego dotrzemy do Abri, gdzie zjemy lunch w lokalnej restauracji. Następnie przez Amara West pustynnym szlakiem udamy się w kierunku Tombus. Po drodze będziemy mijać liczne wioski nubijskie oraz podziwiać księżycowy krajobraz tej części Sudanu. Zobaczymy także trzecią kataraktę na Nilu oraz malowidła naskalne, datowane na 3100 r.p.n.e. Po dotarciu do Tombus, nocleg w nubijskim domu gościnnym.

Dzień 7. Tombus – Kerma – Oaza Kawa
Po śniadaniu idziemy na spacer po Tombus, w trakcie którego zobaczymy przepiękną kataraktę na Nilu. Następnie pojedziemy do starożytnego nubijskiego miasta Kerma, gdzie w lokalnej restauracji zjemy obiad. Po obiedzie zwiedzanie niesamowitych zabytków Kermy oraz wizyta w muzeum. Pod koniec dnia czeka nas jeszcze godzina drogi przez pustynię. Dzisiejszy nocleg spędzimy na pustynnym kempingu, w przepięknie położonej wśród wydm oazie.

Dzień 8. Oaza Kawa – Old Dongola – Karima
Po śniadaniu będziemy mieli chwilę aby nacieszyć oczy przepięknymi widokami oraz napełnić aparaty niesamowitymi zdjęciami najprawdziwszej pustyni. Zwiedzimy także pobliską świątynię Amuna. Następnie ruszymy w trzygodzinną drogę do Old Dongola. Ta chrześcijańska stolicą nubijskiego królestwa Makuria przed laty była ważnym miastem świata Islamu. Położona jest na wschodnim brzegu Nilu i otoczona zewsząd bezkresną pustynią. Znajdują się tutaj jedne z największych i najważniejszych stanowisk archeologicznych. To tutaj właśnie pracuje grupa polskich archeologów. Podziwiać będziemy pozostałości kościoła z VII w. z doskonale zachowanymi granitowymi kolumnami oraz niesamowite, ogromne kurhany. Z Old Dongola pojedziemy do Karimy, gdzie w lokalnym domu gościnnym spędzimy noc.

Dzień 9. Kurru – Jebel Barkal – Karima
Z samego rana jedziemy do Kurru. Tam czeka nas zwiedzanie kompleksu grobowego, pochodzącego z XXV dynastii królów nubijskich (890 r.p.n.e.). W ramach wizyty zejdziemy w głąb dwóch grobowców: Króla Tanuta Amani oraz Królowej Kalahata. Następnie pojedziemy około 20 kilometrów do monumentalnej skały Jebel Barkal, u stóp którego zwiedzimy niezwykłe ruiny świątyni egipskiego boga Amona. Świątynia ta była swojego czasu najważniejszym centrum kultu religijnego Królestwa Kush. Dla chętnych będzie okazja do wspinaczki na szczyt Jabel Berkal, skąd rozpościera się naprawdę niesamowity widok na pustynną okolicę. To tutaj Giuseppe Verdi zainspirowany historią i niesamowitym pięknem tego miejsca, stworzył swoją sławną operę Aida. Wieczorny powrót na kolację i nocleg do domu gościnnego w Karima.

Dzień 10. Karima – Nuri – Gazali – Pustynia Bayoda – Meroe
Dzisiejszy dzień rozpoczniemy od wizyty na lokalnym targu w Karima. Następnie przeprawimy się na drugi brzeg Nilu i pojedziemy w stronę kompleksu piramid Nuri. Na szczerej pustyni strzelają w niebo 74 ogromne, zapomniane przez świat starożytne piramidy. Z Nuri jedziemy jakieś 30 km. do Doliny Gazali, skąd przez Pustynię Bayoda pod wieczór dostaniemy się do Meroe. To najprawdziwsza perła Sudanu. Widok tego miejsca zapiera nam dech w piersiach. Na wzgórzu, wśród pomarańczowych pustynnych wydm, stoi prawie 200 piramid. Mimo upływu czasu, wiele z nich zachowanych jest w bardzo dobrym stanie. W ciepłym świetle zachodzącego słońca kontemplujemy widoki i robimy przepiękne zdjęcia. Dzisiejsza noc także będzie wyjątkowa! Śpimy w namiotach, bezpośrednio przy samych piramidach. Niesamowita atmosfera tego miejsca oraz niemal namacalna bliskość okrutnych czarnych faraonów nie pozwala nam długo zasnąć…  

Dzień 11. Meroe – Shend – Mussawarat Es Sufra – Naga
Kto przeżył wschód słońca na pustyni, ten nigdy w życiu go nie zapomni. To szczególna gratka dla amatorów fotografii. Pustynia zmienia kolor od czerwonego, poprzez pomarańczowy do żółtego. Do tego będziemy mieli dużo czasu, żeby w absolutnej ciszy pustyni, samotnie powłóczyć się wśród kompleksu piramid. Przytłoczeni pięknem tego miejsca, w milczeniu jemy szybkie śniadanie, pakujemy obóz i jedziemy zobaczyć leżące niedaleko pozostałości Królewskiego Miasta. Następnie przejazd do Shendi, gdzie odwiedzimy barwny, lokalny market, i dalej pustynnym traktem do Mussawarat. Kompleks świątynny Musawarat As-Sufra zadziwia unikatowymi w skali światowej deskrypcjami. Jadąc dalej docieramy do prastarej meroickiej świątyni Amun. Stanowi ona fragment antycznego kompleksu Naga. To co zobaczymy w Naga to świątynia lwa oraz rzymska kaplica. Nocleg na kempingu w Naga.

Dzień 12. Nagaa - Chartum
Po nieśpiesznym śniadaniu ruszamy w drogę powrotną do Chartumu. Do stolicy docieramy późnym popołudniem. Będzie czas na prysznic, wypoczynek, kolację, spacery po mieście i wieczorne zakupy. Późnym wieczorem lub w nocy transfer na lotnisko. Nocleg w hotelu w Chartumie.

Dzień 13. Chartum - Warszawa
Pożegnanie z Afryką i powrót do Polski z przesiadką w jednej ze stolic europejskich.

________________________________________________________________________

TERMIN WYJAZDU:

11.01 - 23.01.2018
- wolne miejsca /

Poza podanym powyżej terminem istnieje możliwość zorganizowania wyjazdów indywidualnych
dla zamkniętych grup od 2 osób - .

________________________________________________________________________

STATUS WYPRAWY: przyjmujemy zgłoszenia
________________________________________________________________________

CENA: 2020 USD/osobę
minimalna liczba uczestników przy której wyjazd jest realizowany to 8 osób

________________________________________________________________________  

Cena zawiera:

 • uczestnictwo w programie wyprawy
 • opiekę polskiego pilota MK Adventure w trakcie całej wyprawy
 • pośrednictwo w uzyskaniu wizy do Sudanu
 • transfery lotnisko-hotel-lotnisko
 • zakwaterowanie w Chartumie w hotelu 3* ze śniadaniem
 • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych: w hotelach klasy turystycznej, domach gościnnych i namiotach podczas wyprawy
 • 3 posiłki dziennie podczas wyprawy, śniadania w Chartumie, kolacja pożegnalna w najlepszej restauracji w Chartumie z muzyką na żywo
 • transport klimatyzowanym samochodem terenowym, minivan podczas zwiedzania Chartumu
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów wyszczególnionych w programie
 • serwis anglojęzycznego przewodnika/kierowcy
 • prywatny kucharz w trakcie wyprawy
 • wymagane, rządowe pozwolenia na zwiedzanie Sudanu
 • rządowe zezwolenia na fotografowanie i filmowanie zwiedzanych obiektów
 • rejestrację paszportu w Chartumie
 • ubezpieczenie KL, NNW oraz bagaż podróżny na czas wyprawy


Cena nie zawiera:

 • biletu lotniczego Warszawa-Chartum-Warszawa
 • wizy do Sudanu (40 EUR)
 • dodatkowych posiłków i napoi
 • dodatkowego nieobowiązkowego ubezpieczenia (od chorób przewlekłych, rezygnacji z wyprawy)
 • wydatków osobistych
 • zwyczajowych napiwków
 • indywidualnych opłat za fotografowanie/filmowanie