Nad programem zwiedzania Maroka pracowaliśmy dosyć długo. Wybraliśmy miejsca, które urzekły nas najbardziej, które zapamiętaliśmy i do których chcielibyśmy wracać. Zabierzemy Państwa do trzech najpiękniejszych, cesarskich miast: Fez, Meknes oraz Marakeszu. Razem z lokalnym przewodnikiem zwiedzać będziemy starożytne twierdze z labiryntem ulic, kolorowe targowiska, wielkie meczety z medresami, wspaniałe, starożytne pałace i ruiny rzymskiego miasta Volubilis. Zanim jednak rozpoczniemy zwiedzanie miast, zabierzemy Państwa na przepiękny, lekki trekking w Górach Atlas oraz na Saharę, do najwyższych, marokańskich wydm. Termin wyprawy został ułożony tak, by mogli Państwo uczestniczyć w corocznie odbywającym się Festiwalu Muzyki Sakralnej w Fez. W piątek, 6 maja pójdziemy na najlepszy inauguracyjny koncert pt."A Sky full of Stars", na którym wystąpią artystki Maroka, Mongolii, Azerbejdżanu, Iranu, Etiopii, Indii, Libanu i Włoch. Same kobiety, bo w tym roku tematem przewodnim festiwalu są kobiety - Women who founded Fes, czyli "Kobiety, które stworzyły Fez. Artystkom towarzyszyć będzie orkiestra orientalna grająca na tradycyjnych instrumentach.
Pilotem grupy będzie Ewa Zarychta - podróżniczka, publicystka, tłumaczka, pasjonatka Afryki Północnej, współautorka książki o współczesnym Egipcie "Księżyc zza nikabu".

Cena przelotu jest uzależniona od bieżącej oferty przewoźników lotniczych. Nie latamy czarterami!!!
________________________________________________________________________

Dzień 1: Warszawa – Marakesz

Spotykamy się z pilotem na warszawskim lotnisku Okęcie i lecimy do Marakeszu przez jeden z europejskich portów lotniczych. Po przylocie spotkanie z lokalnym przewodnikiem i transfer do hotelu. Wieczorem idziemy po raz pierwszy zasmakować pysznej, marokańskiej kuchni. Po kolacji powrót do hotelu lub samotne włóczęgi po Medynie.
Nocleg w hotelu.

Wyżywienie: brak

Dzień 2: Marakesz –  Imi Oughlad - Tizi Oussem (Dolina Azzand)
Po śniadaniu opuszczamy Marakesz i jedziemy do Imi Oughlad, gdzie rozpoczynamy przepiękny trekking po Górach Atlas. Zanim wyruszymy w góry przewodnik, przy kilku kubkach miętowej i bardzo słodkiej herbaty, zaznajomi nas z trasą naszej kilkudniowej wycieczki. Dzisiejszy trekking zajmuje nam około 5 godzin. Po drodze mijamy berberyjskie wioski i ich uśmiechniętych mieszkańców. W połowie drogi zatrzymujemy się, na piknik i jemy obiad. Naszą dzisiejsza noc spędzamy lokalnym domu, w ostatniej wiosce w Dolinie Azzand. Wieczorem, siedząc z kubkiem marokańskiej herbaty podziwiamy pełne gwiazd niebo Afryki.

Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja

Dzień 3: Tizi Oussem - Tamsoulte
Po pysznym berberyjskim śniadaniu ponownie wychodzimy w góry. Dzisiejszy trekking potrwa około 4-5 godzin. Przepiękne widoki na Dolinę Azzand towarzyszą nam przez cały dzień. Wczesnym popołudniem docieramy do 100 – metrowych, najwyższych wodospadów w Maroku, gdzie zatrzymujemy się na odpoczynek i obiad. Po południu udajemy się do schroniska w Tamsoulte.
Kolacja i nocleg w schronisku.
Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja.

Dzień 4: Tamsoulte – Imlil

Jemy śniadanie i wyruszamy w około 5-godzinny trekking. Wspinamy się do Tizi Mzik, na wysokość 2684 m n.p.m, skąd rozpościera się piękny widok na Góry Atlas oraz najwyższy szczyt Toubkal. Następnie schodzimy na wysokość 1740 m n.p.m do niewielkiej, berberyjskiej wioski Imlil, gdzie zatrzymujemy się na noc.

Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja.

Dzień 5: Imlil - Ait Ben Haddou
Po śniadaniu pakujemy nasze bagaże do samochodu i drogą wiodąca przez Atlas Wysoki, jedziemy do osady Ait Ben Haddou. Po drodze mijamy wiele berberyjskich wiosek oraz pustynnych oaz. W jednej z nich zatrzymujemy się na obiad. Ait Ben Haddou położona jest na zboczu wzgórza. W 1987 roku wpisano ją na listę UNESCO. Ze względu na jej malownicze położenie i niepowtarzalny klimat kręcono w niej wiele filmów, min. “Klejnot Nilu”, czy ostatni serialowy hit: “Gra o Tron”.
Nocleg w lokalnym hotelu.

Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja 

Dzień 6: Ait Benhaddou – Wąwóz Dades
Dzisiaj rano opuszczamy bajeczne Ait Ben Haddou i jedziemy do Wąwozu Dades. Po drodze mijamy Ourzazate oraz oazę Skoura. Po dotarciu na miejsce ruszamy na pieszą wycieczkę dnem wąwozu. Wąwóz jest niesamowicie malowniczy. Po bokach wysokie, czerwone skały, a na nich gliniane chatki i kasby. Późnym popołudniem jedziemy do hotelu.
Marokańska kolacja i nocleg w malowniczo położonym hotelu.

Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja


Dzień 7: Wąwóz Dades – Merzouga

Po śniadaniu jedziemy do słynnego, ale mniejszego Wąwozu Todra. Po krótkim spacerze jedziemy w dalszą drogę. Naszym celem jest dzisiaj miasteczko Merzouga – brama do prawdziwej Sahary. Na miejscu powinniśmy być około godziny 16-tej. Po dotarciu na miejsce przesiadamy się na wielbłądy i wyruszamy na pustynię. Po około 1,5 godziny na wielbłądzim grzbiecie docieramy do naszego berberyjskiego campu, gdzie zostajemy na noc. Wieczór spędzamy przy pysznym jedzeniu oraz berberyjskiej muzyce.
Nocleg w berberyjskim namiocie.

Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja

Dzień 8: Merzouga - Midelt Ifran – Fez

Dzisiaj wstajemy bardzo wcześnie, by zdążyć na wschód słońca na jednej z najwyższych marokańskich wydm. Następnie ponownie dosiadamy naszych wielbłądów i wracamy do miasta. Tutaj zamieniamy nasz środek lokomocji na mechaniczny i wyruszamy w długą drogę do Fez. Po drodze zatrzymujemy się w wielu malowniczych, niewielkich miasteczkach: Erachidia, Midelte, Azrou i Ifran. Do Fez docieramy późnym wieczorem.
Nocleg w Riad w Fez.

Wyżywienie: śniadanie

Dzień 9 i 10: Fez
2 dni spędzimy w cesarskiej perle Maroka - Fez. Miasto powstało w 789 roku i jest nastraszą z historycznych stolic Maroka. Najciekawszym miejscem Fezu jest Medyna, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Otoczona starym murem obronnym jest jednym z największych miejsc na świecie przeznaczonych TYLKO do ruchu pieszego. W niektórych miejscach uliczki są tak wąskie, że mijające się osoby stykają się ramionami. Nietrudno jest się tu zgubić. Na terenie Medyny znajduje się wiele ciekawych, starych zabytków, jak średniowieczne meczety z medresami , uniwersytet z 859 roku czy dzielnica rzemieślnicza. Do jej środka wprowadzą nas piękne, stare bramy, które wyglądają dokładnie tak samo, jak przed wiekami.
Każdego roku w Fez odbywa się Festiwal Muzyki Sakralnej. Do miasta zjeżdżają się światowej sławy muzycy. W trakcie Festiwalu, poza tradycyjną muzyką religijną, usłyszeć można chrześcijańskie psalmy, muzykę celtycką, święte hymny indyjskie czy muzykę berberyjską. Podczas dwóch pełnych dni w Fezie czas podzielimy na zwiedzanie miasta oraz udział w tym niepowtarzalnym Festiwalu.
Noclegi w hotelu w Medynie.

Wyżywienie: śniadania

Dzień 11 Fes –Meknes

Po śniadaniu opuszczamy średniowieczne Fez i udajemy się w drogę do Meknes. Po drodze zatrzymujemy się przy ruinach rzymskiego miasta Volubilis. Na terenie miasta oglądamy pozostałości murów obronnych, Kapitolu, term oraz budynków mieszkalnych. W wielu miejscach widoczne są oryginalne starożytne, rzymskie mozaiki. Miejsce to również zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po obejrzeniu Volubilis jedziemy do położonego nieopodal Meknes. Popołudnie poświęcimy na zwiedzanie miasta, zwanego kiedyś “marokańskim Wersalem”. Zobaczymy, między innymi, Stajnie Królewskie mogące pomieścić nawet 12 000 koni oraz wspaniały, ogromny mur obronny z potężnymi wieżami oraz wspaniałymi bramami.
Nocleg w Meknes.

Wyżywienie: śniadanie

Dzień 12: Meknes – Marakesz

Dzisiaj czeka nas bardzo długa droga. Opuszczamy Meknes i jedziemy na południowy-zachód, do Marrakeszu. Do pokonania mamy około 500 km. Po dotarciu na miejsce kwaterujemy się w hotelu, w historycznej części miasta i udajemy na odpoczynek.
Nocleg w Riad w Marrakeszu.

Wyżywienie: śniadanieDzień 13: Marrakesz

Marrakesz to trzecie co do wielkości miasto Maroka. Jego Medyna w 1985 roku została wpisana na światową listę UNESCO. Najsłynniejszym zabytkiem Marrakeszu jest plac Dżamaa al-Fina. To tutaj spotkamy ulicznych artystów, zaklinaczy węży czy muzyków. Plac słynie także z odbywającego się tutaj codziennie targowiska, gdzie zaopatrzyć możemy się w pamiątki, tekstylia czy artykuły spożywcze. Wieczorem miejsce to zamienia się w ogromną restaurację pod gołym niebem z muzyką na żywo!
Nocleg w Riad w Marrakeszu.

Wyżywienie: śniadanieDzień 14: Marrakesz – Warszawa

To już nasz ostatni dzień w Maroku. W zależności od godziny wylotu czas spędzamy na samodzielnych wędrówkach po medynie i kosztowaniu kolejnych, lokalnych, kuchennych specjałów. Następnie transfer na lotnisko i wylot do Polski.

Wyżywienie: śniadanie

________________________________________________________________________

TERMIN WYJAZDU:

28.04 - 11.05.2016 - wolne miejsca /

Poza podanym powyżej terminem istnieje możliwość zorganizowania wyjazdów indywidualnych
dla zamkniętych grup od 2 osób - .

________________________________________________________________________

STATUS WYPRAWY: przyjmujemy zgłoszenia na ten termin
________________________________________________________________________

CENA: 1230 EUR/osobę
liczba uczestników przy której wyjazd jest realizowany to 8 osób
________________________________________________________________________ 

Cena zawiera:

 • uczestnictwo w programie imprezy
 • transfery lotnisko-hotel-lotnisko
 • uczestnictwo doświadczonego pilota MK Adventure
 • usługi lokalnych, licencjonowanych przewodników
 • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych: schroniska i domy gościnne podczas trekkingu, namiot na pustyni, hotele (RIAD) w miastach
 • wyżywienie: wyszczególnione w programie imprezy
 • transport podczas całej wyprawy
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • bilet wstępu na inauguracyjny koncert festiwalu w Fezie: "A sky full of stars"
 • wycieczka na wielbłądach po pustyni
 • muły podczas trekkingu w górach
 • ubezpieczenie KL, NNW i BP

Cena nie zawiera:

 • biletu lotniczego Warszawa-Marakesz-Warszawa (ok.1700 PLN)
 • nieobowiązkowego, dodatkowego ubezpieczenia (chorób przewlekłych, rezygnacji z imprezy turystycznej)
 • napoi i dodatkowych posiłków (ok.150 EUR)
 • zwyczajowych napiwków
 • wydatków osobistych