Sudan i Erytrea to państwa ciągle nieodkryte i niedostępne dla masowej turystyki. Podczas tej wyprawy odwiedzimy dawne Królestwo Czarnych Faraonów z zapomnianymi przez świat piramidami i niesamowitą historią oraz jedno z najmłodszych politycznie państw świata, bardzo zróżnicowaną religijnie i etnicznie – Erytreę.  Wyprawa dla tych, którzy lubią przecierać nowe szlaki!

Cena przelotu w tym terminie jest uzależniona od bieżącej oferty przewoźników lotniczych. Nie latamy czarterami!!!

________________________________________________________________________

Dzień 1.Warszawa – Chartum
Spotykamy się wszyscy na międzynarodowym lotnisku Okęcie w Warszawie. Przed nami około dwie godziny lotu do portu w Amsterdamie lub Istambule, gdzie przesiądziemy się na samolot do Chartumu. Będziemy mieli zatem sporo czasu, żeby o wszystko zapytać pilota wyprawy oraz wzajemnie się poznać. Lądujemy w stolicy Sudanu późnym wieczorem. Po wyjściu z samolotu od razu wiemy gdzie jesteśmy. Pomimo dość późnej pory Sudan wita nas gorącym, niesamowicie suchym powietrzem. Udajemy się do hotelu odespać trudy podróży.
UWAGA:Możliwy przylot do Chartumu dopiero następnego dnia.

Dzień 2. Chartum – Pustynia Bayoda – Dongola
Wcześnie rano pakujemy bagaże do naszych samochodów i przez Pustynię Bayuda jedziemy w stronę miasta Dongola. Po minięciu Omdurmanu zatrzymamy się na chwilę na pustyni, żeby zobaczyć ogromne kolonie termitów. Niedaleko od Dongoli odwiedzimy Al Khandaq. Miejsce to, zbudowane na brzegu Nilu, było strategiczną fortyfikacją, jego początki sięgają czasów wczesnego chrześcijaństwa. Po wizycie w Al Khandaq pojedziemy już prosto do Dongoli.
Nocleg w hotelu w Dongola.

Dzień 3: Dongola – Tombus – Kerma – Kawa
Około godziny 8 rano opuszczamy Dongolę, przejeżdżamy na drugą stronę Nilu i jedziemy do Tombus. Po dotarciu na miejsce idziemy na spacer po wiosce. Zobaczymy min. niedokończoną, granitową statuę jednego z faraonów oraz stelę Tutmosa I upamiętniającą zwycięstwo nad nubijskim państwem Kerma. Następnie pojedziemy do starożytnego nubijskiego miasta Kerma, gdzie w lokalnej restauracji zjemy obiad. Po obiedzie zwiedzanie niesamowitych zabytków Kermy oraz wizyta w muzeum. Pod koniec dnia czeka nas jeszcze godzina drogi przez pustynię. Dzisiejszy nocleg spędzimy na pustynnym kempingu, w przepięknie położonej wśród wydm oazie.
Nocleg w Kawa pod namiotami.

Dzień 4: Kawa – Old Dongola – Karima
Po śniadaniu będziemy mieli chwilę aby nacieszyć oczy przepięknymi widokami oraz napełnić aparaty niesamowitymi zdjęciami najprawdziwszej pustyni. Zwiedzimy także pozostałości świątyni Amuna. Następnie ruszamy w trzygodzinną drogę do Old Dongola. Ta chrześcijańska stolicą nubijskiego królestwa Makuria przed laty była ważnym miastem świata Islamu. Położona jest na wschodnim brzegu Nilu i otoczona zewsząd bezkresną pustynią. Znajdują się tutaj jedne z największych i najważniejszych stanowisk archeologicznych. To tutaj właśnie pracuje grupa polskich archeologów. Podziwiać będziemy pozostałości kościoła z VII w. z doskonale zachowanymi granitowymi kolumnami oraz niesamowite, ogromne kurhany. Ze Starej Dongoli jedziemy do Karimy, gdzie w lokalnym domu gościnnym spędzimy noc.
Nocleg w domu nubijskim w Karimie.

Dzień 5: Karima – Kurru – Jebel Barkal - Karima
Z samego rana jedziemy do El Kurru. Tam czeka nas zwiedzanie kompleksu grobowego, pochodzącego z czasów XXV dynastii królów nubijskich (890 r.p.n.e.). W ramach wizyty zejdziemy w głąb dwóch grobowców: Króla Tanuta Amani oraz Królowej Kalahata. Następnie udamy się do monumentalnej skały Jebel Barkal, u stóp której zwiedzimy niezwykłe ruiny świątyni egipskiego boga Amona. Świątynia ta była swojego czasu najważniejszym centrum kultu religijnego Królestwa Kush. Dla chętnych będzie okazja do wspinaczki na szczyt Jabel Berkal, skąd rozpościera się naprawdę niesamowity widok na pustynną okolicę. To tutaj Giuseppe Verdi zainspirowany historią i niesamowitym pięknem tego miejsca, stworzył swoją sławną operę Aida. Wieczorny powrót na kolację.
Nocleg w domu nubijskim w Karima

Dzień 6: Karima – Nuri – Gazali – Meroe

Dzisiejszy dzień rozpoczniemy od wizyty na lokalnym targu w Karima. Następnie przeprawimy się na drugi brzeg Nilu i pojedziemy w stronę kompleksu piramid Nuri. Na szczerej pustyni strzelają w niebo 74 ogromne, zapomniane przez świat starożytne piramidy. Z Nuri jedziemy jakieś 30 km. do Doliny Gazali, skąd przez Pustynię Bayoda pod wieczór dostaniemy się do Meroe. To najprawdziwsza perła Sudanu. Widok tego miejsca zapiera nam dech w piersiach. Na wzgórzu, wśród pomarańczowych pustynnych wydm, stoi prawie 200 piramid. Mimo upływu czasu, wiele z nich zachowanych jest w bardzo dobrym stanie. W ciepłym świetle zachodzącego słońca kontemplujemy widoki i robimy przepiękne zdjęcia.
Nocleg w namiotach niedaleko pyramid.

Dzień 7: Meroe – Mussawarat Es Sufra – Naga – Chartum

Po śniadaniu jedziemy zobaczyć pozostałości Królewskiego Miasta, a następnie, pustynną drogą, udajemy się do Mussawarat Es Sufra. Kompleks świątynny Musawarat As-Sufra zadziwia unikatowymi w skali światowej deskrypcjami. Jadąc dalej docieramy do prastarej meroickiej świątyni Amun, któta stanowi fragment antycznego kompleksu Naga. To co zobaczymy w Naga to świątynia lwa oraz rzymska kaplica. Po południu udajemy się w drogę powrotną do Chartumu. Na miejscu powinniśmy być po około 3 godzinach jazdy. Kwaterujemy się w hotelu, bierzemy prysznic i udajemy się na kolację.
Nocleg w hotelu w Chartumie.Dzień 8: Chartum – Asmara

Jemy śniadanie i wyruszamy na zwiedzanie Chartumu. Zwiedzamy żelazne pozycje stolicy Sudanu, czyli Muzeum Narodowe, dom Kalifa czy grobowiec Mehdiego. Ducha miasta i klimaty czarnej Afryki poczujemy na niesamowicie barwnym targu w Omdurman. Okazja do zrobienia niepowtarzalnych zdjęć! Zobaczymy także miejsce, gdzie Nil Biały łączy się z Nilem Błękitnym. Dzisiejszy dzień jest naszym ostatnim dniem w Sudanie. Po kolacji żegnamy się z naszym przewodnikiem, jedziemy na lotnisko i wylatujemy do Erytrei.W Asmarze-stolicy Erytrei powinniśmy być około godziny 22:30. Po dotarciu na miejsce jedziemy do naszego hotelu na nocleg.
Nocleg w hotelu w Asmara.

Dzień 9: Asmara – Massawa
Po śniadaniu wyruszamy do Massawy. Massawa to miasto portowe, położone na dwóch wyspach połączonych groblami. Otoczone białymi budynkami, partykami i arkadami ma duszę i niesamowity klimat. Massawa została mocno zniszczona podczas wojny etiopsko – erytrejskiej, co widać po dziś dzień na wielu nieodrestaurowanych, historycznych budynkach.
Nocleg w hotelu Massawa.

Dzień 10: Massawa
Dzisiejszy dzień spędzamy na jednej z lokalnych, przepięknych plaż lub płyniemy na jedną z wysp Archipelagu Dahlak (fakultatywnie). Archipelag to około 100 niezamieszkanych wysp koralowych.. Bez wątpienia jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania w całym Morzu Czerwonym.
Nocleg w hotelu w Massawa.

Dzień 11: Massawa – Nefasat – Asmara
Po śniadaniu udajemy się na poszukiwanie członków plemienia Rashaida, które przywędrowało do Erytrei z Jemenu i Arabii Saudyjskiej około 400 lat temu. Po spotkaniu z Rashaida udajemy się dalej na południe, gdzie będziemy mieli okazję spotkać członków plemienia Tigre oraz Afar. Droga z Massawy do Asmary jest bardzo ciekawa. Z około 0 m n.p.m. wjedziemy na aż 2450 m n.p.m.W nieco ponad dwie godziny doświadczamy upału oraz umiarkowanych i niskich temperatur. Po drodze zatrzymujemy się jeszcze w Nefasat, gdzie znajduje się założony w 1361 roku Klasztor Debre Bizen. Niestety kobiety nie mają wstępu do klasztoru.
Późnym popołudniem docieramy do Asmary.
Nocleg w hotelu w Asmara.

Dzień 12: Asmara – Keren
Rano wyruszamy do drugiego co do wielkości miasta w Erytrei – Keren. Miasto zamieszkują przede wszystkim Muzułmanie, więc wszędzie czuć arabski klimat. Na niezwykle barwnym, lokalnym rynku można zaopatrzyć się w piękne srebrne cuda oraz świeże owoce i warzywa. W okolicach miasta rosną niezwykle okazałe baobaby. W jednym z nich znajduje się kapliczka z figurką maryjną, w której chronili się włoscy żołnierze podczas bombardowań brytyjskich. Po zwiedzeniu miasta odwiedzamy plemiona Tigre oraz Bilen. Kobiety Bilen uwielbiają się stroić. Można je łatwo rozpoznać po niezwykle jaskrawych strojach, tatuażach z henny oraz biżuterii, którą są obwieszone od stóp do głów.
Nocleg w hotelu w Keren.

Dzień 13: Keren – Asmara

Dzisiaj udajemy się na lokalny targ wielbłądów, który odbywa się tylko w poniedziałki. Będzie to doskonała okazja do kolejnego spotkania z plemieniem Tigre oraz Bilen. Po południu wracamy do Asmary.
Nocleg w hotelu w Asmara.

Dzień 14: Asmara
Cały dzisiejszy dzień spędzamy na zwiedzaniu stolicy Erytrei. Asmara to bez wątpienia najpiękniejsza ze stolic afrykańskich. Szerokie bulwary z palmami, liczne budowle w stylu art deco, pizzerie i kafejki… Można poczuć się tutaj jak na wakacjach we Włoszech. Podczas zwiedzania miasta zobaczymy Katedrę Św. Marii, kościół koptyjski Nd’a Mariam oraz meczet Jaime El Kufala. Asmara to też jedno z niewielu miast Afryki, w którym możemy czuć się bezpiecznie także nocą.
Wieczorem udajemy się do lokalnej restauracji na kolację, a następnie jedziemy na lotnisko.
Wylot do Europy ok. godziny 2 w nocy.Dzień 15: Warszawa

Przylot do Europy.

________________________________________________________________________

TERMIN WYJAZDU:

17.04 - 02.05.2016
- wolne miejsca /
________________________________________________________________________

CENA: 2760 EUR/osobę
minimalna liczba uczestników przy której wyjazd jest realizowany to 6 osób
________________________________________________________________________

STATUS WYPRAWY: przyjmujemy zgłoszenia na ten termin
________________________________________________________________________ 

Cena zawiera:

 • uczestnictwo w programie imprezy
 • opiekę pilota MK Adventure podczas całej wyprawy
 • transfery lotnisko – hotel – lotnisko
 • pośrednictwo wizowe w ambasadzie Sudanu i Erytrei w Berlinie
 • zakwaterowanie w hotelach w pokojach dwuosobowych, w domach nubijskich oraz w
  namiotach
 • wyżywienie: 3 posiłki dzienniew Sudanie, śniadania w Erytrei
 • woda mineralna, cola, kawa i herbata podczas wyprawy po Sudanie (poza restauracjami w
  Chartumie, gdzie za napoje płacimy samodzielnie)
 • transport samochodami terenowymi oraz mini vanem
 • przelot międzynarodowy Chartum - Asmara
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów wyszczególnionych w programie
 • anglojęzyczny LICENCJONOWANY przewodnik podczas całej wypraw
 • prywatny kucharz podczas wyprawy po Sudanie
 • wymagane rządowe pozwolenia na poruszanie się po Sudanie
 • wymagane rządowe pozwolenia na poruszanie się po Erytrei
 • zezwolenia na fotografowanie i filmowanie w Sudanie
 • rejestracja paszportów w Sudanie
 • ubezpieczenie KL, NNW i BP

Cena nie zawiera:

 • przelotów międzynarodowych: Warszawa– Chartum; Asmara – Warszawa (2900 PLN – 5000 PLN)
 • wizy do Sudanu (40 EUR) i Erytrei (50 EUR
 • napoi i wyżywienia w Erytrei (tylko śniadania)
 • wycieczki na jedną z wysp Archipalagu Dahlak
 • zwyczajowych napiwków
 • napiwków dla przewodników, kucharza i kierowców
 • dodatkowych posiłków i napoi
 • dodatkowego nieobowiązkowego ubezpieczenia (choroby przewlekłe, ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy)