Lokalizacja

Zapraszamy na szczególną wyprawę, będącą kwintesencją Kamerunu - kraju, w którym nie istnieje coś takiego, jak masowa turystyka. Pomysł na wyprawę powstał podczas kilku wypraw i wielu tygodni spędzonych w podróży po tym kraju, w trakcie których mieliśmy okazję wybrać i powiązać w całość najpiękniejsze i najciekawsze atrakcje które ma do zaoferowania Kamerun. W trakcie wyprawy pojedziemy na zachód Kamerunu, gdzie wciąż żywe i niezwykle ciekawe są miejscowe królestwa, następnie pociągiem udamy się na północ kraju w Góry Vokre, do animistów z plemienia Dupa i Dowayo oraz spotkamy się z dumnymi nomadami Mbororo. Czekają nas także niesamowite chwile w Rezerwacie Dja, gdzie spędzimy noc z Pigmejami. Odwiedzimy Sanktuarium Szympansów - Pongo Songo Sanctuary i spojrzymy z dołu na najwyższą górę Kamerunu - Mt.Kamerun. Wyprawa zakończy się błogim, dwudniowym wypoczynkiem na jednej z piaszczystych plaż nad oceanem.

Cena przelotu w tym terminie jest uzależniona od bieżącej oferty przewoźników lotniczych. Nie latamy czarterami!!!

________________________________________________________________________

Dzień 1: Warszawa – Douala

Wylot z Warszawy i przelot do Kamerunu z przesiadką w jednym z europejskich portów tranzytowych. Po przylocie do Douala spotkanie z anglojęzycznym przewodnikiem i transfer do hotelu.
Nocleg: hotel w Douala
Wyżywienie: we własnym zakresie.


Dzień 2: Douala - Limbe
Jemy śniadanie i wyruszamy do niewielkiego miasteczka Limbe. Po drodze zatrzymujemy się w Buea. Znajduje się tu wiele ciekawych, pokolonijnych budynków. Przy dobrej pogodzie możemy zobaczyć górujący nad miastem,najwyższy szczyt Kamerunu-Mt. Cameroun. Po krótkiej wizycie w Buea udajemy się w dalszą drogę na wybrzeże. W drodze zatrzymujemy się przy jednej z plantacji herbaty.Po dotarciu do Limbe, dla chętnych, spacer po plaży i spotkania z miejscowymi rybakami.

Nocleg: hotel klasy turystycznej w Limbe.
Wyżywienie: śniadanie

Dzień 3: Limbe – Foumban (Królestwo Bamum)

Po śniadaniu  w hotelu jedziemy na zachód Kamerunu. Naszym celem jest miasto Foumban. Po drodze zatrzymujemy się na targu z  owocami w miejscowości  Penja. Popołudniem docieramy do Wodospadów Ekom Nkam i udajemy się na krótką wycieczkę po okolicy. W roku 1984 kręcono tu sceny do filmu „Legenda Tarzana”. Jest to święte miejsce ludzi z plemienia MO. Późnym popołudniem docieramy do Foumban.
Nocleg: hotel w Foumban
Wyżywienie: śniadanie


Dzień 4: Foumban
Dzisiejszy dzień poświęcimy na odkrywanie kultury Bamun. Zwiedzanie zaczynamy od miasta Foumban, które było stolicą Królestwa Bamum. Głównym zabytkiem Foumban jest Pałac Sułtana wybudowany w XIX wieku przez XVI sułtana dynastii – Ibrahima Njoya. W pałacu mieści się fascynujące muzeum z dobytkiem  jednego z ostatnich sułtanów, zawierające min.: suknie sułtana, biżuterię i odzież wojenną. Najbardziej makabryczną częścią wystawy jest trofeum ozdobione ludzkimi szczękami. Po wizycie w pałacu udajemy się na najbardziej kolorowy rynek w Kamerunie. Spacerujemy po części zdominowanej przez rzemieślników i lokalnych artystów.  To tutaj powstają  i stąd są eksportowane ,podziwiane na całym świecie rzeźby z brązu i drewna.
Popołudniem wspinamy się na wygasły wulkan Mbapit na którego dnie znajduje się jezioro.  Czas trekkingu to około 40 minut. Ci z nas, którzy mają jeszcze siłę i ochotę udają się na spacer krawędzia krateru (ok. 1h) Pod wieczór wracamy do hotelu na nocleg. (Jeśli będzie gorąco najpierw udamy się na wulkan Mbapit, a następnie zwiedzimy Foumban).

Wyżywienie: śniadanie


Dzień 5: Foumban – Bamenda

Po śniadaniu jedziemy do czwartego co do wielkości miasta Kamerunu-Bamenda. Po drodze zatrzujemy się w miejscowości Bafut, które kiedyś było głównym miastem Królestwa ludu Tikar. Na miejscu zwiedzamy Pałac Bafut otoczony przez około 50 budynków, zamieszkiwanych przez króla oraz jego żony. W pałacu do dnia dzisiejszego odbywają się obrzędy religijne i tradycyjne ceremonie.

Nocleg: hotel w Bamenda
Wyżywienie: śniadanie

Dzień 6: Bamenda – Jaounde

Po śniadaniu opuszczamy zachodnią część Kamerunu i jedziemy do stolicy. W Jaounde, jeśli czas pozwoli, wjeżdżamy na otaczające miasto wzgórza, skąd rozpościera się przepiękny widok na stolicę. Odwiedzamy tam Muzeum Sztuki Afrykańskiej, które mieści się przy Klasztorze Benedyktynów, a następnie udajemy się do lokalnego sklepu, by zrobić niewielkie zakupy na czekającą nas nocną podróż do Ngaoundere. Będąc w Jaounde warto odwiedzić polską misję, która zawsze bardzo chętnie wita gości z Polski. Nasz pociąg do Ngaoundere opuszcza stację o godzinie 18:30, ale ze względu na ogromny tłok, na dworcu jesteśmy godzinę wcześniej. Wielobarwny tłum i specyficzna atmosfera tego miejsca wręcz proszą się o zdjęcia. Niestety fotografowanie jest tutaj surowo zakazane. Uważać należy także na kieszonkowców.
Nocleg spędzamy w pociągu (przedziały sypialne, 4-osobowe)
Wyżywienie: śniadanie


Dzień 7: Nagoundere – Poli

Rano przyjeżdżamy do Ngaoungere. Miasto jest stolicą prowincji Adamawa i odgrywa ważną rolę ekonomiczną w regionie. Duża w tym zasługa linii kolejowej, która łączy północny Kamerun z Czadem. Po krótkiej wizycie w mieście jedziemy do Doliny Benoue. Za oknem przewijają się typowo afrykańskie pejzaże, mijamy liczne wioski i miasteczka. W jednej z wiosek, na lokalnym targu, zatrzymujemy się na obiad. Grillowane mięso, słodkie ziemniaki, banany i ciastka dają nam energię na dalszą drogę. Gdy docieramy do Poli jest już późne popołudnie. Idziemy na kolację do jednej z lokalnych restauracji.

Nocleg: lokalny hotel

Wyżywienie: śniadanie


Dzień 8: Poli (plemiona Dowayo oraz Mbororo)

Po śniadaniu idziemy z wizytą do plemienia Mbororo. To jedno z nielicznych już plemion na świecie, kultywujące prastare tradycje i obyczaje. Co roku w listopadzie, głównie na terenie Nigru, ale również na północnych sawannach Kamerunu, odbywa się ceremonia Gerewol. Jest  to rodzaj konkursu związanego z inicjacją młodych chłopców i uzyskaniem przez nich statusu dorosłego mężczyzny. Kandydaci tańczą ramię w ramię, a delegacja młodych dziewcząt, wytypowanych przez Starszyznę, wybiera najpiękniejszego mężczyznę. Pretendenci do tego zaszczytu, wyrazem twarzy oraz śpiewem próbują przyciągnąć uwagę dziewcząt. Musimy pamiętać, że zobaczenie samej ceremonii oraz nasz udział w niej nie są gwarantowane. Po wizycie u Mbororo jedziemy do Kongle, które jest centrum kulturowym plemienia Dowayo. Dowayo to Animiści. Ich niezwykle ciekawe tradycje i obyczaje opisał w książce „Niewinny Antropolog” Nigel Berley.

Nocleg: namiot w wiosce Dowayo lub Mbororo
Wyżywienie: śniadanie, lunch, kolacja
Dzień 9: Poli (plemię Dupa)

Opuszczamy Poli i wyruszamy w kierunku Vokre Mountain. Po dotarciu do strumienia Seksekba wysiadamy z  samochodu i udajemy się w 3-godzinny trekking do wioski plemienia Dupa. Bez wątpienia jest to jedna z większych atrakcji naszej wyprawy. Aby dotrzeć do tradycyjnej, górskiej wioski pokonujemy liczne poletka uprawne oraz strumienie. Po dotarciu do wioski i po zakończeniu powitalnej etykiety i uzyskaniu gościny, mamy czas na poznanie kultury i tradycji tego plemienia. Rozbijamy namioty i jemy obiad. Resztę dnia spędzamy pośród członków plemienia, doświadczając ich niezwykłego ciepła i gościnności

Nocleg:namiot w wiosce plemienia Dupa

Wyżywienie: śniadanie, lunch i kolacja.Dzień 10. Ngaoundere


Po śniadaniu opuszczamy wioskę plemienia Dupa i wracamy do Poli, a następnie jedziemy do Ngaoundere. Późnym popołudniem docieramy do miasta i naszego hotelu. Bierzemy długo oczekiwany prysznic i odpoczywamy po ostatnich dwóch, bardzo intensywnych i interesujących dniach.

Nocleg: hotel w Ngaoundere
Wyżywienie: śniadanie


Dzień 11: Ngaoundere – Jaounde (nocny pociąg)

Dzisiaj, zanim pojedziemy na dworzec kolejowy, odwiedzamy Pałac lokalnego, tradycyjnego wodza/przywódcy, zwanego Lamido. Jeśli będziemy mieli szczęście i Lamido będzie u siebie to spróbujemy się z nim spotkać. Jeśli czas nam pozwoli to jedziemy także nad Jezioro Tison. Późnym popołudniem pakujemy nasze bagaże do pociągu i wyruszamy w nocną podróż do Jaounde.

Nocleg: 4-osobowe przedziały sypialne

Wyżywienie: śniadanie

Dzień 12: Jaounde

Po przyjeździe do stolicy (godz. 10, a może i 12 lub 14 ) jedziemy zakwaterować się w  hotelu. Jeśli podczas ostatniego pobytu w Jaounde nie udało nam się zwiedzić Muzeum Benedyktynów to jedziemy tam dzisiaj. Wieczorem idziemy na zwiedzanie lokalnych pubów i restauracji

Nocleg: hotel w Jaounde lub misja

Wyżywienie: śniadanie

Dzień 13: Jaounde – Somalomo


Po śniadaniu pakujemy nasze bagaże do samochodu 4x4 i udajemy się na wschód Kamerunu. Częściowo asfaltowa droga wiedzie przez niezwykle malownicze okolice. Tropikalna dżungla, plantacje, malownicze wioski i stare kolonialne niemieckie miasta przewijają się jak w kalejdoskopie. Na obiad zatrzymujemy się w mieście Akonolinga.
Po obiedzie jedziemy ruszamy dalej do Somalomo – ostatnią, przez rezerwatem Dja wioską. Po przyjeździe witamy się z mamą Rose oraz jej rodziną. Mama Rosa będzie naszym opiekunem podczas pobytu w tym rejonie. Kolację jemy pod rozgwieżdżonym afrykańskim niebem, a nocleg spędzamy w namiocie lub w domu u mamy Rosa.
Nocleg: dom mamy Rosy lub namiot

Wyżywienie: śniadanie

Dzień 14: Somalomo – Rezerwat Dja

Po śniadaniu udajemy się na lokalny posterunek policji. Musimy dopełnić wszystkich biurokratycznych formalności aby uzyskać zezwolenie na wejście do rezerwatu. Korzystając z okazji zwiedzimy również samo miasteczko. Większość mieszkańców Samalomo wywodzi się z grupy etnicznej Badjoue, która wyemigrowała na te tereny z Kongo w XVII wieku. W mieście nowoczesna architektura przeplata się z chatami w stylu Bantu, do zbudowania których użyto bambusa, liści palmowych oraz czerwonego błota. Po krótkim city tour, zaopatrzeni w namioty, jedzenie oraz wodę, udajemy się do dżungli. Towarzyszą nam strażnik parku, doświadczony przewodnik oraz tragarze. Po drodze przekraczamy rzekę Dja, która jest jednym z wielu dopływów rzeki Congo. Niektóre wioski Baka znajdują się tylko godzinę drogi od rzeki, inne aż 4 godziny. Szlak wiodący przez dżunglę nie jest technicznie trudny. Pokonujemy wprawdzie kilka grząskich miejsc, ale podążając za wskazówkami przewodników, pokonujemy je bezpiecznie. Po dotarciu do wioski Pigmejów witamy się z każdą z rodzin. W przełamaniu pierwszych lodów pomagają nam fotografie przywiezione z Polski: rodziny, psa czy domu. W dogadywaniu się z naszymi gospodarzami pomaga lokalny tłumacz.
Nocleg w dżungli, w namiotach.

Wyżywienie: śniadanie, lunch i kolacja

Dzień 15: Rezerwat Dja - Somalomo
Poranek spędzamy towarzysząc Pigmejom w ich codziennych, zwykłych czynnościach. Dzisiaj nauczymy się naprawdę wiele o życiu i kulturze tego plemienia. Po pełnym wrażeń poranku żegnamy się z Pigmejami i wyruszamy z powrotem do Somalomo. Jeśli ktoś ma chęci i siły może idzie na spacer po wiosce lub w jedynym, miejscowym pubie popija lokalne, chłodne piwo
.
Nocleg: dom mamy Rosa lub namiot
Wyżywienie: śniadanie 


Dzień 16. Somalomo – Edea

Dzisiaj czeka nas bardzo długa droga. Po śniadaniu jedziemy do Edea. To położone nad rzeką Sanaga miasteczko jest bazą wypadową do rezerwatu leśnego, w obrębie którego zorganizowane zostało sanktuarium szympansów o nazwie Pongo Songo. Późnym popołudniem powinniśmy dotrzeć na miejsce.

Wyżywienie: śniadanie

Nocleg: hotel w Edea

Dzień 17: Edea – Dizangue (Sanktuarium Pongo Songo oraz Jezioro Ossa) - Edea


Rano odwiedzamy Sanktuarium Szympansów  oraz płyniemy na rejs po jeziorze Ossa. Podczas wizyty w “wiosce” szympansów należy być bardzo czujnym Młode szympansy uwielbiają zabawę, wspinają się na nas, ciągną za włosy i…opróżniają nasze plecaki! Popołudniem płyniemy na rejs po jeziorze Ossa. Żyje tu wiele gatunków ptaków, a w wodach jeziora pływają piękne manaty. (Rejs po jeziorze uzależniony jest od obecności loklanych rybaków )
Późnym popołudniem wracamy do naszego hotelu w Edea.

Wyżywienie: śniadanie

Nocleg: hotel w Edea

Dzień 18: Edea – Kribi

Jemy śniadanie i ruszamy nad Ocean Atlantycki, do pokolonialnego, niemieckiego miasteczka Kribi. Jest to najlepsze w całym Kamerunie miejsce na relaks i wypoczynek. W okolicy znajdziemy pyszne grillowane ryby oraz słynne na cały Kamerun krewetki. Zakwaterowanie w klimatycznym, rodzinnym hotelu Tara Plage, położonym przy samej plaży.
Wyżywienie: śniadanie

Dzień 19: Kribi

Po śniadaniu jedziemy lub idziemy na wycieczkę nad Wodospady Lobe. Będzie czas, by pogawędzić z rybakami ludu Batanga czy Mabi, którzy białego człowieka spotkali już w XV wieku i jako jedni z pierwszych cierpieli niewolnictwo. Nieopodal wodospadów znajduje się wioska Grand Batanga, która była głównym portem handlu niewolnikami.
Nocleg w hotelu Tara Plage lub innym o tym samym standardzie
Wyżywienie: śniadanie

Dzień 20: Kribi - Douala
Od rana korzystamy z ostatnich chwil relaksu na plaży, by po obiedzie ruszyć do Douala. Przed wylotem do Polski będziemy mieli jeszcze czas na ostatnie zakupy. Na dzienny pobyt w Douala będziemy mieli do dyspozycji pokój w hotelu lub w misji. Po pożegnalnej kolacji transfer na lotnisko i wylot do Polski.
Wyżywienie: śniadanie.Dzień 21: Warszawa

Przylot do Polski.

________________________________________________________________________

TERMIN WYJAZDU:

22.04 - 12.05.2017 - WOLNE MIEJSCA /

Poza podanym powyżej terminem istnieje możliwość zorganizowania wyjazdów indywidualnych
dla zamkniętych grup od 2 osób - .

________________________________________________________________________

STATUS WYPRAWY: szukamy chętnych 
________________________________________________________________________

CENA: 2450 EUR/osobę
minimalna liczba uczestników przy której wyjazd jest realizowany to 6 osób
________________________________________________________________________ 

Cena zawiera:

 • uczestnictwo w programie imprezy
 • opiekę polskiego pilota MK Adventure w trakcie całej wyprawy
 • pośrednictwo wizowe w ambasadzie w Berlinie
 • bilety wstępu do wszystkich zwiedzanych parków narodowych i rezerwatów
 • transport podczas całej wyprawy (niewielki busik, taxi,pociąg)
 • bilety kolejowe (miejsca sypialne)
 • zakwaterowanie w namiotach, hotelach oraz na misjach
 • wyżywienie: według programu
 • bilet wstępu do Wodospadów Ekom Nkam
 • bilet wstępu do Muzeum Bafut i Bamun Palace
 • bilet wstępu do Sakntuarium Szympansów

 • woda mineralna podczas 3 dni trekkingu w Poli (3 butelki 1,5l / dzień/osobę) oraz 2 dni pobytu w Rezerwacja Dja
 • serwis lokalnych przewodników i tragarzy
 • opiekę anglojęzycznego przewodnika / kierowcy
 • ubezpieczenie KL, NNW i BP


Cena nie zawiera:

 • biletu lotniczego Warszawa- Douala - Warszawa (2900 - 3500 PLN)
 • posiłków i napoi które nie zostały wyszczególnione w programie
 • wizy do Kamerunu (80 EUR)
 • narodowego podatku lotniczego: 15 EUR (ostatnio został zniesiony, ale należy być przygotowanym na ewentualne zmiany)
 • dodatkowego nieobowiązkowego ubezpieczenia (od chorób przewlekłych, rezygnacji z wyprawy)
 • wydatków osobistych
 • zwyczajowych napiwków