Lokalizacja

Poczuj oddech prawdziwej pustyni, zobacz zapomniane, starożytne piramidy czarnych władców Nubii, odkryj nieznaną historię czarnego lądu. Przemierzając bezdroża pustynnego, tajemniczego i wciąż słabo poznanego Sudanu, poczujesz smak prawdziwej przygody!!!

Wyjazd z polskim pilotem MK Adventure.

Cena przelotu została podana w przedziale od 2400 do 2800 PLN. Jest ona uzależniona od bieżącej oferty przewoźników lotniczych. Nie latamy czarterami!!!

________________________________________________________________________

Dzień 1.Warszawa – Chartum
Spotykamy się wszyscy na międzynarodowym lotnisku Okęcie w Warszawie. Przed nami około dwie godziny lotu do portu w Amsterdamie lub Istambule, gdzie przesiądziemy się na samolot do Chartumu. Będziemy mieli zatem sporo czasu, żeby o wszystko zapytać pilota wyprawy oraz wzajemnie się poznać. Lądujemy w stolicy Sudanu późnym wieczorem. Po wyjściu z samolotu od razu wiemy gdzie jesteśmy. Pomimo dość późnej pory Sudan wita nas gorącym, niesamowicie suchym powietrzem. Udajemy się na nocleg odespać trudy podróży.

Dzień 2. Chartum i Omdurman
Jemy śniadanie i wyruszamy na zwiedzanie Chartumu. Zwiedzamy żelazne pozycje stolicy Sudanu, czyli Muzeum Narodowe, dom Kalifa czy grobowiec Mehdiego. Ducha miasta i klimaty czarnej Afryki poczujemy na pradawnym i niesamowicie barwnym targu w Omdurman. Okazja do zrobienia niepowtarzalnych zdjęć! Jak zaczarowani pojedziemy złapać zachód słońca w miejscu o magicznym wręcz znaczeniu, gdzie Nil Biały łączy się z Nilem Błękitnym.

Dzień 3. Chartum - Old Dongola
Wcześnie rano pakujemy bagaże do naszych terenówek i wyruszamy w drogę do Old Dongola. Ta chrześcijańska stolicą nubijskiego królestwa Makuria przed laty była ważnym miastem świata Islamu. Położona jest na wschodnim brzegu Nilu i otoczona zewsząd bezkresną pustynią. Znajdują się tutaj jedne z największych i najważniejszych stanowisk archeologicznych. To tutaj właśnie pracuje grupa polskich archeologów. Podziwiać będziemy pozostałości kościoła z VII w. z doskonale zachowanymi granitowymi kolumnami oraz niesamowite, ogromne kurhany. Nocleg w namiotach.

Dzień 4. Old Dongola - Soleb - Sadinga
Po śniadaniu zwijamy nasz obóz i jedziemy w stronę Soleb. Po dotarciu na miejsce zwiedzamy tutejszą świątynię. Jest to nubijska kopia świątyń egipskich, z filarami łudząco przypominającymi te, znane nam ze świątyni El-Karnak w Luksorze. Następnie pokonujemy około 50 km, by dostać się do miejscowości Sedinga. Znajduje się tam świątynia poświęcona królowej Teje, matce Akhenatena. Nocleg w nubijskim domu gościnnym.

Dzień 5. Wyspa Sai
Po obiedzie wyruszamy łodzią na wyspę Sai. Znajdują się tam ślady osadnictwa z czasów starej Nubii, czarnych faraonów oraz wczesnego chrześcijaństwa. Jest to kolejne, niezmiernie ważne stanowisko archeologiczne w Sudanie. Zwiedzając wyspę dosłownie chodzimy po historii. Co chwila napotykamy kawałki wiekowej ceramiki czy narzędzi. Po długim i intensywnym dniu wracamy do Soleb wzdłuż tzw. „drogi czterdzieści” (Darb el-Arbain), będącej prastarym szlakiem karawan z Chartumu do Kairu, który zajmował właśnie 40 dni. Nocleg w nubijskim domu gościnnym w Soleb.

Dzień 6. Soleb - Sessabi - Kerma
Czeka nas kolejny dzień podróży przez bezdroża Sudanu, w trakcie którego dotrzemy do Sessabi, gdzie znajdował się wojskowy posterunek faraona Akhenatena oraz będziemy podziwiać sławną, III Kataraktę na Nilu, zwiedzimy stanowiska archeologiczne w Tumbus, prehistoryczne napisy i hieroglify naskalne w okolicach Sebu oraz pomnik najbardziej znanego, czarnego faraona, Taharki. Nocleg w nubijskim domu gościnnym, w starożytnym mieście nubijskim Kerma.

Dzień 7. Kerma - Karima
Tego dnia znów zmierzymy się z pustynią. Czeka nas długa droga z Kermy do Karimy. Nocleg spędzimy w gościnnym domu nubijskim w Karimie.

Dzień 8. Karima - Nuri - El-Kurru - Jebel Barkal - Atbara
Dzień zaczynamy od przeprawy na drugą stronę Nilu do El-Kurru. Tam czeka nas zwiedzanie 14 niesamowitych piramid, pochodzących z XXV dynastii królów nubijskich. Następnie pojedziemy około 20 kilometrów do ogromnego wzgórza Jebel Barkal, u stóp którego zwiedzimy niezwykłe ruiny świątyni egipskiego boga Amona. Świątynia ta była swojego czasu najważniejszym centrum kultu religijnego Królestwa Kush. Dla chętnych będzie okazja do wspinaczki na szczyt Jabel Berkal, skąd rozpościera się naprawdę niesamowity widok na pustynną okolicę. Na nocleg udamy się do odległego o około 160 km. hotelu w mieście Atbara.

Dzień 9. Atbara - Port Sudan
Z Atbara jedziemy na wybrzeże Morza Czerwonego, do Portu Sudan. To portowe miasto zostało założone przez brytyjczyków w 1909 r. i do dziś jest jednym z najważniejszych portów nad Morzem Czerwonym. Zwiedzamy miasto pełne kolonialnych budynków, barwny targ i port. Nocleg w hotelu w Port Sudan.

Dzień 10. Port Sudan - Sawakin - Port Sudan
Z Port Sudan udajemy się na wycieczkę do miasta duchów - Sawakin. Do 1930 r. był to główny port w Sudanie. Ale dzisiaj to stare miasto, zbudowane głównie z białego korala i znane jako ostatnie centrum handlu niewolnikami, leży w ruinach. Będzie czas na spacery sam na sam z duchami miasta i wsłuchiwanie się w miarowe uderzenia fal. Po powrocie do Port Sudan będzie możliwość zorganizowania rejsu statkiem lub nurkowania w krystalicznie czystych i ciepłych wodach Morza Czerwonego. Nocleg w hotelu w Port Sudan.

Dzień 11. Port Sudan - Meroe
Przed nami dzisiaj długa droga do miejsca, zwanego kompleksem grobowym Nuri. To najprawdziwsza perła Sudanu. Widok tego miejsca zapiera nam dech w piersiach. Na szczerej pustyni strzelają w niebo 74 ogromne, zapomniane przez świat piramidy. Z racji położenia i trudnego dostępu, jest to jedno z bardzo rzadko odwiedzanych miejsc na świecie. Reszta dnia poświęcona na zwiedzanie piramid. Dzisiejsza noc także będzie wyjątkowa! Rozbijamy nasz obóz na pustyni, bezpośrednio przy samych piramidach. Nocne wycie hien oraz namacalna bliskość okrutnych czarnych faraonów nie pozwala nam długo zasnąć…

Dzień 12. Kompleks grobowy Nuri
Kto przeżył wschód słońca na pustyni, ten nigdy w życiu go nie zapomni. To szczególna gratka dla amatorów fotografii. Pustynia zmienia kolor od czerwonego, poprzez pomarańczowy do żółtego. Do tego będziemy mieli dużo czasu, żeby w absolutnej ciszy pustyni, samotnie powłóczyć się wśród kompleksu piramid. Przytłoczeni pięknem tego miejsca, w milczeniu jemy szybkie śniadanie, pakujemy obóz i jedziemy zobaczyć leżące niedaleko pozostałości Królewskiego Miasta. Na nocleg powrócimy w okolice piramid. Nocleg w namiotach.

Dzień 13. Meroe - Mussawarat - Naqa
Dzisiaj dzień pod upłynie nam pod znakiem pradawnych obiektów kultu religijnego. Zaczynamy go wcześnie rano wyjazdem do kompleksu świątynnego Musawarat As-Sufra, która zadziwia unikatowymi w skali światowej deskrypcjami. Jadąc dalej docieramy do prastarej meroickiej świątyni Amun. Stanowi ona fragment antycznego kompleksu Nagaa. To co zobaczymy w Nagaa to świątynia lwa oraz rzymska kaplica. Nocleg w namiotach w okolicy Nagaa.

Dzień 14. Nagaa - Chartum
Po nieśpiesznym śniadaniu ruszamy w drogę powrotnę do Chartumu. Do stolicy docieramy późnym popołudniem. Będzie czas na prysznic, wypoczynek, kolację, spacery po mieście i wieczorne zakupy.

Dzień 15. Chartum - Warszawa
To nasz ostatni dzień na Czarnym Lądzie. W zależności od godziny wylotu będziemy mieli czas wolny na ostatnie zakupy lub poszwendanie się ulicami miasta. Powrót do Polski z przesiadką w jednej ze stolic europejskich.

________________________________________________________________________

TERMIN WYJAZDU:

29.10 - 12.11.2011
- wolne miejsca /

Poza podanym powyżej terminem istnieje możliwość zorganizowania wyjazdów indywidualnych
dla zamkniętych grup od 2 osób - .

________________________________________________________________________

STATUS WYPRAWY: przyjmujemy zgłoszenia na ten termin
________________________________________________________________________

CENA: 1800 EUR/osobę
minimalna liczba uczestników przy której wyjazd jest realizowany to 4 osoby
________________________________________________________________________  

Cena zawiera:

 • uczestnictwo w programie wyprawy
 • opiekę polskiego pilota MK Adventure w trakcie całej wyprawy
 • pośrednictwo w uzyskaniu wizy do Sudanu
 • transfery lotnisko-hotel-lotnisko
 • zakwaterowanie w Chartumie w hotelu 3* ze śniadaniem
 • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych: w hotelach klasy turystycznej, domach gościnnych i namiotach podczas wyprawy
 • 3 posiłki dziennie
 • woda mineralna
 • transport klimatyzowanym samochodem terenowym
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów wyszczególnionych w programie
 • serwis anglojęzycznego przewodnika/kierowcy
 • wymagane, rządowe pozwolenia na zwiedzanie Sudanu
 • zezwolenia na fotografowanie i filmowanie zwiedzanych obiektów
 • rejestrację paszportu w Chartumie
 • ubezpieczenie KL, NNW oraz bagaż podróżny na czas wyprawy


Cena nie zawiera:

 • biletu lotniczego Warszawa-Chartum-Warszawa
 • wizy do Sudanu (40 EUR)
 • dodatkowych posiłków i napoi
 • dodatkowego nieobowiązkowego ubezpieczenia (od chorób przewlekłych, rezygnacji z wyprawy)
 • wydatków osobistych
 • zwyczajowych napiwków
 • indywidualnych opłat za fotografowanie/filmowanie

 

2010-06-02
Właśnie zakończyliśmy z sukcesem negocjacje umów z naszym kontrahentem w Sudanie!...

Zapisz się do newslettera, aby być zawsze na bieżąco!