Angola

Angola to jedno z najdroższych państw Afryki, które niezmiernie rzadko jest celem wyjazdów. Przełknąwszy gorzką pigułkę w postaci ceny za wyjazd, w zamian podziwiać tutaj można niesamowite, wręcz nieziemskie krajobrazy, barwne plemiona koczownicze i klimatyczne pokolonialne miasteczka, wtopione pomiędzy pustynię a ocean.


Pogoda/Kiedy jechać

Najlepszy czas na podróż do Angoli to miesiące od maja do października. W tych miesiącach w Angoli jest zima, więc jest chłodniej i opady zdarzają się rzadziej. Pora deszczowa przypada na miesiące od listopada do kwietnia. Jest wtedy bardzo gorąco, parno i przez często padające deszcze ciężko podróżuje się po kraju.

Zdrowie
Przy wjeździe do Angoli musimy mieć ze sobą Yellow fever Certificate, czyli tzw. Żółtą książeczkę z wbitym i aktualnym szczepieniem na żółtą febrę. Poza tym zalecane są szczepienia, na żółtaczkę A i B, tężec, dur brzuszny oraz polio. Na terenie całego kraju występuje zagrożenie malarią oraz dengą. Zalecamy  więc stosowanie chemio - profilaktyki antymalarycznej (malarone), zakładać długie spodnie i bluzki z długim rękawem (szczególnie wieczorami) oraz stosowanie indywidualnych środków ochrony (moskitiery, repelenty).
Pod żadnym pozorem nie wolno pić wody z kranu lub korzystać z niej podczas mycia zębów. Wodę do picia i płukania ust kupujmy wyłącznie w sklepach, w oryginalnie zamkniętych butelkach.

Ubranie
Powinno być lekkie i przewiewne. Wieczorami przyda się ciepła bluza lub polar. Ze względu na komary roznoszące malarię i dengę należy pamiętać o zakładaniu wieczorami bluzek z długimi rękawami i długich spodniach.

Przepisy wizowe
Turyści udający się do Angoli muszą posiadać wizę. Jest ona wydawana w Ambasadzie Angoli w Warszawie.  Ambasada działa bardzo sprawnie i wizy uzyskuje się w ciągu tygodnia. Koszty wizy ulegają zmianom, więc tuż przed złożeniem dokumentów należy skontaktować się z ambasadą.
Wymagane dokumenty:
- paszport ważny min. 12 miesięcy przed powrotem do kraju (4 wolne strony)
- wypełniony i podpisany wniosek wizowy
- wypełnione i podpisane zobowiązanie do przestrzegania praw na terenie Angoli
- zaproszenie, tzw. Invitation Letter (Organizator)
- żółta książeczka (oryginał + kopia)
- 2 x zdjęcie paszportowe
- bilet lotniczy (Organizator)
- ubezpieczenie (Organizator)

Bezpieczeństwo
Angola należy do stosunkowo bezpiecznych krajów Afryki. Oczywiście należy unikać samodzielnych spacerów wieczornych i nocnych po większych miastach, w szczególności po Luandzie, czy samodzielne spacery po prowincjach, gdzie wydobywa się diamenty. Zagrożeniem są także pozostawione po długoletniej wojnie domowej miny. Przy głównych drogach miejsca te są oznakowane, natomiast poza głównym szlakiem należy pytać miejscowych, czy w okolicy znajdują się miny i ZAWSZE słuchać lokalnego przewodnika!

Pieniądze
Walutą Angoli jest KWANZA. Kwanza dzieli się na sto centymów. Występują zarówno monety jak i banknoty. Używane w obiegu monety to dziesięć i pięćdziesiąt centymów oraz jedna, dwie i pięć kwanza. Nominały banknotów wydawanych przez Narodowy Bank Angoli to pięć, dziesięć, pięćdziesiąt, sto, dwieście, pięćset, tysiąc i dwa tysiące kwanza.
Bieżący kurs:
1 USD = 230 AOA
1 EUR = 275 AOA
1 PLN = 64 AOA
Do Angoli zabieramy USD. Pamiętajmy, by były to pieniądze drukowane najlepiej po 2012 roku. Dolarów z tzw. „małymi głowami” nikt nie przyjmie.
Dolary wymienimy w większych miastach w licznych kantorach lub bankach, czasami u lokalnego przewodnika.
Karty kredytowe są akceptowane w niektórych hotelach i restauracjach, ale nie jest to regułą. W większych miastach zobaczymy bankomaty, ale często są one puste lub nie współpracują z naszymi kartami. Zalecamy więc zabranie gotówki.

PRZYKŁADOWE CENY
pokój w Luandzie: ok. 200 USD
posiłek w lokalnej, niedrogiej restauracji: od ok.20-25 USD
posiłek w średniej cenowo restauracji: od ok. 40 USD
lokalne piwo: od ok.2 USD
importowane piwo: od ok.3 USD
pepsi (0.33 l): od ok. 1,5 USD
woda (0.33 l): od ok. 1 USD
WAŻNE: Kwanza nie może być wywożona poza granice kraju. Służby graniczne pytają czy wywozi się jakieś pieniądze. Mogą też poprosić o pokazanie portfela.

Język
Językiem urzędowym w Angoli jest portugalski i poza większymi miastami ciężko jest znaleźć kogoś kto mówi po angielsku

Wtyczki elektryczne
220 V – takie, jak w Polsce.
Prąd jest dostępny w większości lodgy i hotelach. Zdarzają się przerwy w dostępie do pradu.

Telefony
Na terenie Angoli działają nasze polskie komórki. Połączenia i smsy są, niestety, bardzo drogie. Można zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM i z niej dzwonić czy pisać smsy do Polski. Jednak proces kupienia karty SIM nie jest prosty i wymaga rejestracji danych osobowych.

Internet
Dostęp do Internetu jest tylko w dużych miastach w kafejkach internetowych oraz w niektórych hotelach.

Zdjęcia
Nie wolno robić zdjęć punktom militarnym i państwowym. Ludzie nie są niechętni robieniu im zdjęć, ale ZAWSZE należy spytać o zgodę. Podczas fotografowania lokalnych plemion należy liczyć się z opłatą za zdjęcia

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies