Lokalizacja
Republika Rwandy - niewielkie państwo w środkowo - wschodniej Afryce, graniczące z Tanzanią, Ugandą, Demokratyczną Republiką Kongo i Burundi. Stolicą kraju jest miasto Kigali. Sama nazwa państwa w miejscowym języku oznacza Kraj Tysiąca Wzgórz, i trzeba przyznać, że nazwa dosyć dobrze oddaje topografię Rwandy. Cała Rwanda bowiem jest krajem górzystym, najwyższy szczyt kraju Karisimbi wznosi się na wysokość 4507 m. Na świecie Rwanda jest znana przede wszystkim jako drugie po Ugandzie miejsce, gdzie można podziwiać na wolności ostatnie na świecie stada goryli górskich. Oczywiście większość ludzi kojarzy też Rwande jako kraj, który w latach 90-tych doświadczył jednego z największych w historii aktów ludobójstwa. W trakcie wojny domowej pomiędzy Hutu i Tutsi zgineło w straszny sposób ponad 800.000 ludzi. W Kigali można, a nawet należy, obejrzeć robiące niesamowite wrażenie na zwiedzających, muzeum holokaustu. W Rwandzie napewno warto też zobaczyć niezwykle malownicze Jezioro Kivu oraz wulkaniczne pasmo gór Virunga, z największym na świecie jeziorem lawy.

Pogoda
Najlepszy czas na safari w Rwandzie to, podobnie jak w Ugandzie, miesiące styczeń i luty oraz okres od czerwca do września. Pora deszczowa na północy kraju rozpoczyna się w kwietniu a kończy w październiku, pora sucha trwa od listopada do marca. Na południu deszcze padają w kwietniu i w maju oraz w październiku i listopadzie. Warto jednak pamiętać, że nawet w trakcie pory deszczowej, możliwe jest podróżowanie po Ugandzie.  Część dróg może być w tym okresie nieprzejezdna lub trochę bardziej niż zazwyczaj uciążliwa do pokonania.

Zdrowie
W Rwandzie oficjalnie nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe, natomiast może się zdarzyć, że na granicy będzie wymagane okazanie szczepienia na Żółtą Febrę (Yellow Fever). Dlatego informujemy naszych turystów, że lepiej takie szczepienie wykonać. Można to zrobić w stacjach Sanepidu i wyznaczonych placówkach służby zdrowia. Na dowód szczepienia otrzymujemy wpis do tzw. żółtej książeczki, która zabieramy ze sobą do Afryki. Zalecamy oczywiście szczepienia na żółtaczki A i B, żółtą febrę, błonnicę, tężec, polio oraz dur brzuszny. Należy stosować profilaktykę antymalaryczną oraz repalenty. Wodę pijemy wyłącznie butelkowaną i taką samą używamy do płukania ust po umyciu zębów.

Ubranie
Na safari zalecamy przewiewne, lekkie ubrania w raczej stonowanych kolorach. W trakcie trekkingu w poszukiwaniu goryli górskich zaleca się wziąć płaszcz przeciwdeszczowy, kapelusz na głowę oraz zasłonięte, wygodne buty. Wieczory w Rwandzie bywają chłodne, przydaje się wtedy ciepła bluza lub polar.

Przepisy wizowe
Przy wjeździe do Rwandy wymagana jest wiza. Otrzymuje się ją w na międzynarodowym lotnisku w Kigali lub na lądowym przejściu granicznym. Wiza ważna jest przez okres 3 miesięcy i kosztuje 60 USD. Ze względu na często zmieniające się przepisy wizowe, zalecane jest zabrać ze sobą 2 zdjęcia paszportowe.

Bezpieczeństwo
Rwanda jest krajem bardzo bezpiecznym. Niemniej podróżowanie w pojedynkę nocą po kraju lub samotne nocne spacery po ulicach miast mogą być niebezpieczne. W trakcie zakupów należy zwracać uwagę na kieszonkowcówczy też próby drobnych oszustw. W przeszłości dość niebezpieczne były rejony na granicy z Kongo, gdzie zapuszczali się czasami rebelianci. Rwanda i sąsiednia Uganda dość radykalnie rozprawiały się z rebeliantami, a także bardzo mocno uszczelniły swoje granice. Dlatego w chwili obecnej uważa się, że niebezpieczeństwo ze strony kongijskich rebeliantów już nie występuje.

Pieniądze
Walutą Rwandy jest frank rwandyjsji (RWF). Najlepiej na wymianę zabrać ze sobą dolary amerykańskie. 1 USD to około 600 RWD. Na bankomaty nie ma co liczyć - są nieliczne w Kigali i często nie działają. Korzystając z karty kredytowej, można wypłacić pieniądze u kasjera w banku. Pamiętać należy, że zabierając do Rwandy dolary amerykańskie, kupujemy tylko i wyłącznie banknoty emitowane po roku 2002. Starsze banknoty nie będą przyjmowane lub dostaniemy za nie dużo mniejsze pieniądze. Zalecamy wymianę większej ilości gotówki w kantorach lub bankach. Na lotnisku, lądowych przejściach granicznych i na ulicy kurs wymiany jest bardzo niekorzystny.