Lokalizacja

Republika Malawi to niewielkie państewko, leżące w południowo wschodniej Afryce. Graniczy z Tanzanią, Mozambikiem oraz Zambią i nie posiada dostępu do Oceanu. Największą atrakcją tego kraju jest znane chyba wszystkim akwarystom oraz pasjonatom nurkowania Jezioro Malawi. Piękny turkus jeziora kontrastuje tutaj z niesamowicie białym piaskiem plaż. To wymarzone miejsce na odpoczynek oraz rozkoszowanie się ciszą i spokojem. Malawi to kraj praktycznie w całości górzysty i wyżynny, przez co niezwykle atrakcyjny krajobrazowo. Dodatkowo w popularnych turystycznie miejscach zostały wytyczone ścieżki rowerowe i trekkingowe, można wypożyczyć rowery, kajaki czy skorzystać z wielu atrakcji fakultatywnych. Dla tych którzy chcieliby zobaczyć dzikie zwierzęta, czekają piękne parki narodowe, gdzie można również wybrać się na piesze safari.To duża atrakcja Malawi oraz Zambii, gdyż w innych państwach Afryki na terenie parków zazwyczaj można poruszać się wyłącznie samochodem. Do tego wszystkiego należy dodać, że Malawi to bardzo bezpieczny kraj. Nie spotkamy się się tutaj z agresją, nienawiścią rasową, żebractwem, nie istnieje przestępczość zorganizowana. Z tych i wielu innych powodów Malawi bywa często nazywane Afryką dla początkujących :-). Zatem zapraszamy serdecznie na nasze wyprawy do Malawi wszystkich tych, którzy po raz pierwszy jadą na Czarny Ląd oraz oczywiście tych, którzy już Afrykę znają.

Pogoda
Pora deszczowa w Malawi zaczyna się od listopada a kończy z początkiem kwietnia. Są to miesiące, kiedy deszcz wprawdzie nie pada cały czas (zwykle około godziny dziennie) ale wiele dróg może być nieprzejezdnych. Pora sucha trwa od maja do grudnia. Jest to najlepszy czas na podróżowanie po kraju. Jeśli chodzi o temperatury, to upał może doskwierać jedynie w dolinie rzeki Shire na południu i czasami nad samym Jeziorem Malawi. W pozostałej, wyżynnej części kraju klimat jest umiarkowany i całkiem znośny - temperatura nie przekracza tutaj 30 stopni Celsjusza.

Zdrowie
Jadąc do Malawi powinniśmy obowiązkowo zaszczepić się przeciwko Żółtej Febrze (Yellow Fever). Nie dlatego, że istnieje ryzyko zakażenia ale dlatego iż na granicy zostanie sprawdzona nasza Żółta Książeczka pod kątem tego czy mamy ważne to szczepienie. Zalecenie to obowiązuje także dla tych turystów, którzy granicę Malawi przekraczają drogą lądową. Zalecane jest zaszczepienie się na żółtaczkę typu A i B, dur brzuszny, tężec oraz polio. Powinno się stosować profilaktykę malaryczną (lariam lub malarone) oraz środki odstraszające komary. Należy unikać stojącej wody, np. w zatokach jeziora, gdyż można zachorować na bilharcjozę!

Ubranie
Przez cały rok w Malawi jest dosyć ciepło (20-30 stopni Celsjusza), więc ubranie powinno być lekkie i przewiewne. Na wieczory i chłodniejsze noce należy wziąć polar lub bluzę i pamiętać o długich spodniach (komary). Ci, którzy wybierają się w góry w czerwcu, lipcu czy w sierpniu powinni zaopatrzyć się także w cieplejszą odzież, gdyż nad ranem temperatura może spadać poniżej zera.

Przepisy wizowe
Każdy turysta udający się do Malawi obowiązany jest posiadać wizę oraz paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu. Koszt wizy uprawniającej do jednokrotnego przekroczenia granicy to 80 EUR, natomiast wiza wielokrotnego wjazdu to wydatek 160 EUR (turyści uczestniczący w safari Malawi/Zambia muszą posiadać wizę wielokrotnego wjazdu). O wizę należy ubiegać się w placówce dyplomatycznej Malawi w Berlinie lub Londynie. Wymagane dokumenty: dwa wypełnione formularze wizowe (dość mocno skomplikowane :-)), dwa zdjęcia paszportowe oraz kopia wykupionego biletu lotniczego. MK Adventure dla swoich turystów pośredniczy kompleksowo w uzyskaniu wizy do Malawi.

Niektóre źródła podają, że wizę do Malawi można wykupić na lotnisku w Lilongwe, jednak Ambasada Malawi w Berlinie zaleca ubieganie się o wizę w ich placówce. Zdarzało się, że Polacy, którzy nie posiadali wbitej w paszport wizy, nie byli wpuszczani na pokład samolotu lecącego do Lilongwe. 

Bezpieczeństwo
Generalnie poziom bezpieczeństwa w Malawi oceniany jest jako dobry. W Malawi nie istnieją ugrupowania separatystyczne, rebelianci, czy też zorganizowane grupy przestępcze. Oczywiście, jak w większości krajów Afryki, nie zaleca się chodzenia samotnie po zmroku w Lilongwe. Należy też uważać na próby oszustwa podczas wymiany pieniędzy.

Pieniądze
Walutą Malawi jest Kwacha (MWK). Zdecydowanie zalecamy zabrać ze sobą dolary amerykańskie, gdyż tą walutę najłatwiej jest wymienić. Aktualny kurs wymiany  to nieco ponad 400 MWK za 1 USD. Należy pamiętać, że poza Lilongwe bardzo ciężko jest wymienić dolary na MWK. W niektórych miejscach możliwe jest płacenie bezpośrednio dolarami (tam gdzie ceny podane są w dolarach) ale jak to zazwyczaj bywa w takich sytuacjach, przelicznik działa wtedy na naszą niekorzyść. Za obiad w stolicy w przyzwoitej restauracji zapłacimy ok. 10 USD, w wioskach ok. 2 USD. Potrawa zwana Nsima, podstawa wszystkich posiłków, kosztuje w granicach 1 USD a czasami mniej. Na bazarach, w sklepikach i restauracjach poza stolicą najlepiej płacić w walucie lokalnej. Po pierwsze żeby nie przepłacać, po drugie żeby w ogóle móc zapłacić. Pamiętajmy także aby do czasu wyjazdu pozbyć się waluty lokalnej. W Malawi obowiązuje zakaz wywożenia pieniędzy zagranicę.