Lokalizacja

Zambia to kraj wyżynny, porośnięty sawanną, obszarowo prawie dwukrotnie większy od Polski. Znajdują się tutaj ogromne, przepiękne i praktycznie nieeksploatowane przez turystów parki narodowe. Sam Park Narodowy Luangwe jest wielkości Szwajcarii!!! Możemy całymi dniami jechać i nie spotkać innych turystów. Pomimo dużego problemu z kłusownikami, Zambia nadal oferuje imponujące ilości dzikich zwierząt, żyjących na wolności. Tylko w Luangwe żyje ponad 12.000 słoni! Poza okolicami Wodospadów Wiktorii, Zambia nie jest zbyt dobrze zagospodarowana turystycznie. W dalszym ciągu możemy tutaj poczuć się naprawdę sam na sam z dziką przyrodą. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wypraw do Zambii, połączonych zazwyczaj z safari w sąsiadującym Malawi.

Pogoda
W Zambii, podobnie, jak w sąsiadującym Malawi, pora deszczowa zaczyna się w listopadzie i trwa do początków kwietnia. Cały okres poza wymienionymi miesiącami, określany jest, jako pora sucha. W przypadku wypraw nad Wodospady Wiktorii, poleca się raczej terminy wiosenne. Rzeką Zambezi płyną w tym okresie ogromne masy wody i wodospad robi wtedy największe wrażenie.

Zdrowie
W Zambii wymagane jest posiadanie świadectwa szczepienia na Żółtą Febrę (Yellow Fever). Przepisy odnośnie tego wymogu często się zmieniają, dlatego też można spotkać wiele przeciwstawnych opinii. Niemniej ze względów czysto praktycznych lepiej jest przed wyjazdem się zaszczepić - szczepionka wystarcza na 10 lat. Ze względów profilaktycznych, zalecane jest dodatkowo zaszczepienie się na żółtaczkę typu A i B, tężec, polio oraz dur  brzuszny. Należy stosować profilaktykę antymalaryczną oraz środki odstraszające komary (najlepiej te z dużą zawartością składnika DEET). Wodę do picia oraz mycia zębów, należy kupować tylko w sklepach i tylko butelkowaną!

Ubranie
Z powodu wysokich temperatur w ciągu dnia, ubranie powinno być lekkie i przewiewne. Temperatura w nocy spada czasami nawet do 10 stopni, więc na wieczory zaleca się zabranie polaru lub cieplejszej bluzy. W Dolinie Luangwa  gorąco jest zarówno w dzień jak i w nocy. W Zambii istnieje duże ryzyko zachorowania na malarię, więc wieczorami (nawet, jak jest bardzo ciepło) powinno się zakładać odzież z długimi nogawkami i rękawami (najlepiej z filtrem anti-mosquito).

Przepisy wizowe
Polscy turyści udający się do Zambii muszą posiadać wizę i paszport ważny minimum 6 miesięcy. Wizę można zakupić na praktycznie wszystkich punktach granicznych. Koszt wizy dla 1-krotnego wjazdu to 25 USD, wielokrotnego – 80 USD. Przy zakupie wizy wymagane jest okazanie biletu powrotnego!

Bezpieczeństwo
Zagrożenie przestępczością w Zambii istnieje przede wszystkim w dużych miastach, jak Lusaca. Dlatego nie zaleca się samotnych przechadzek po ulicach stolicy, szczególnie po zmierzchu. W dużych miastach nie należy również „obnosić się” z cennymi przedmiotami, w szczególności należy uważać na drogi, markowy sprzęt fotograficzny. W parkach narodowych i rezerwatach bezwzględnie zakazane jest samowolne opuszczanie samochodu. Można to robić wyłącznie za zgodą przewodnika. Z uwagi na krokodyle i hipopotamy, zabronione jest także wchodzenie do rzek. Pamiętać również należy, że w tych rejonach wystąpują skorpiony czy jadowite pająki, dlatego po każdej nocy należy dokładnie sprawdzić obuwie oraz odzież i plecak. Szczególną uwagę należy także zwracać na małpy. Potrafią one wyrwać posiłek z ręki, ukraść plecak czy aparat fotograficzny. Utracone w ten sposób rzeczy mogą być bardzo trudne do odzyskania, czasami może to być nawet niemożliwe. Podczas wycieczki w Victoria Falls należy przestrzegać zasad i regulaminu odwiedzin.

Pieniądze
Walutą Zambii jest Kwacha (ZMK). Najlepiej jest zabrać dolary amerykańskie lub funty brytyjskie. Dolary wydane przed rokiem 2003 mogą być bardzo kłopotliwe a może wręcz niemożliwe do wymiany, dlatego najlepiej zabrać nowsze dolary. Kurs wymiany euro, podobnie jak w wiekszości krajow Afryki, jest mniej korzystny.

10 USD = 43000 ZMK.

W Zambii nie ma zbyt wielu bankomatów, natomiast bez problemu możemy pieniądze wymienić w bankach. Ciekawostką jest, że w Zambii nie ma bilonu! Wszystkie pieniądze to wyłącznie banknoty:-)