Lokalizacja

Nazwa kraju pochodzi od połączenia Tanganiki z Zanzibarem w marcu 1964 roku. Tanzania jest mniej rozwinięta niż jej północno-zachodni sąsiad - Kenia. Oferuje jedne z najwspanialszych i najdzikszych safari na świecie.

Najbardziej popularnym rejonem Tanzanii, jest jej północna część, gdzie znajduje się Jezioro Manyara, Krater Ngorongoro oraz najsłynniejszy i największy na świecie Park Narodowy Serengeti. Oczywiście nie mogło zabraknąć tego wszystkiego także w naszych ofertach.

Tanzania ma oczywiście dużo więcej do zaoferowania niż safari w najbardziej znanym parku świata. W ramach naszej oferty znajdą Państwo więc miejsca, gdzie turystów jeździ zaledwie garstka. Bo to właśnie na południu kraju znajdują się dwa bardzo mało znane ale przepiękne, dzikie i pełne zwierzyny parki: Selous i Ruaha. Tam poczują się Państwo jak pierwsi odkrywcy czarnego lądu.

Tanzania ma także coś dla spragnionych adrenaliny i górskich wrażeń. Na północnym zachodzie kraju znajduje się największa góra Afryki- Kilimanjaro. Oczywiście jest ona zaliczana do Korony Ziemi, czyli wszystkich najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów. Jeżeli chodzi o Kilimanjaro, możemy śmiało się pochwalić najlepszymi cenami w Europie oraz dostępnością w ofercie wszystkich dróg wejścia na tą górę.

Wreszcie, jeżeli po safari lub Kilimanjaro, oczekujecie Państwo odpoczynku, boskich plaż i słodkiego lenistwa, to czeka na Was należąca do Tanzanii wyspa Zanzibar. Ta położona na Oceanie Indyjskim bajeczna wyspa, całą dobę tętni życiem.  Wyśmienita kuchnia oferująca egzotyczne potrawy i zawsze świeże owoce morza, kolonialne miasto Stone Town, białe piaski wybrzeża i oczywiście  luksusowy wypoczynek, pozwolą każdemu wypocząć i nabrać sił.

Historia
Tanzania jest ciągle rozwijającym się krajem z bogatą historią i dziedzictwem kulturowym, które rozpoczęło się niemalże 4 miliony lat temu. Kraj zamieszkuje ponad 26 milionów ludzi, wyróżnia się tu około 100 różnych grup plemiennych. Ze względu na słabej jakości gleby pod uprawę, najwięcej ludzi zamieszkuje wybrzeże kraju. Na początku I Wojny Światowej Brytyjczycy kontrolowali Zanzibar, Ugandę, Malawi, Zambię i Kenię. Tanganika była terytorium niemieckim. Pod koniec wojny, na mocy Traktatu Wersalskiego, Niemcy zrezygnowali z Tanganiki, którą otrzymali Brytyjczycy. 9 grudnia 1961 roku Tanganika stała się niepodległym państwem. Zanzibar nadal pozostawał pod władzą Brytyjczyków i sułtana. W 1963 roku na Zanzibarze wybuchła rewolucja podczas której obalono sułtana i proklamowano Republikę Zanzibaru i Pemby. W marcu 1964 roku z obu państw powstała Zjednoczona Republika Tanzanii. Nyerere rządził Tanzanią, jako państwem socjalistycznym. Po Nyerere nastąpiły rządy prezydenta Ali Hassan Mwinyi, który został wybrany w roku 1985. Hassan został zastąpiony przez Benjamina Mkapa po demokratycznych wyborach w 1995r.

Pogoda
W Tanzanii występują dwie pory deszczowe. Pierwsza, kiedy opady są intensywniejsze, przypada na miesiące od marca do maja oraz druga od listopada do stycznia. Podczas drugiej pory deszczowej można śmiało jeździć na safari lub wypoczywać na wybrzeżu. Jest bardzo ciepło, deszcze padają krótko a turystów jest niewielu. Najlepszy okres na wyjazd do Tanzanii, to okres od czerwca do października. Należy jednak pamiętać, że jest to wysoki sezon, przez co większość hoteli oraz lodgy może być zajętych, a w parkach i rezerwatach jest bardzo dużo turystów.

Zdrowie
Szczepienie na żółtą febrę (yellow fever), zwaną również gorączką tropikalną, jest obowiązkowe przy wjeździe na teren Tanzanii. Zaszczepić możemy się przed wyjazdem w każdej stacji Sanepidu. Szczepionka jest ważna na 10 lat, a fakt zaszczepienia jest odnotowywany w tzw. Żółtej Książeczce, czyli międzynarodowej karcie szczepień. W praktyce, posiadanie Żółtej Książeczki nie jest skrupulatnie sprawdzane przy wjeździe do Tanzanii, jednak lepiej ją mieć zawsze ze sobą. Poza tą szczepionką zalecane są szczepienia na żółtaczki A i B, tężec, błonnicę oraz dur brzuszny.
W Tanzanii występuje duże zagrożenie malarią. Należy stosować profilaktykę antymalaryczną (lariam lub malarone) oraz środki odstraszające komary. Należy pić tylko wodę butelkowaną i oryginalnie zapakowaną!

Ubranie
Nie należy brać na safari ubrań o jaskrawych kolorach. Najlepsze są te w kolorze khaki lub zieleni. Podczas jazdy samochodem po parkach i rezerwatach często będziemy zakurzeni i brudni, więc powinno się mieć ubrania na zmianę. Na wieczór przyda się koszula z długim rękawem oraz polar. W trakcie safari, gdzie jedziemy z odkrytym dachem, przydadzą się okulary przeciwsłoneczne oraz bandana lub czapka na głowę.

Jeżeli udajemy się na trekking na Kilimanjaro, to pamiętajmy, że obowiązkowo zabieramy ze sobą: ciepły śpiwór, kurtkę, ciepłe rękawice, czapkę na głowę, kurtkę od wiatru i deszczu, ciepłe skarpety i wygodne buty za kostkę, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Przepisy wizowe
Polscy turyści udający się do Tanzanii muszą posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy. Wizę uzyskujemy na lotnisku, po przylocie, jest ona dostępna również na lądowych przejściach granicznych. Wiza ważna jest 3 miesiące, jej koszt to 50 USD. Turyści, którzy udają się na Zanzibar drogą lotniczą, muszą zapłacić dodatkowo opłatę wylotową w wysokości 30 USD.

Bezpieczeństwo
Jak w większości krajów afrykańskich, także w Tanzanii, należy uważać na kieszonkowców i drobnych złodziei. Nie powinno się nosić przy sobie większej ilości gotówki. Nie zaleca się chodzenia ulicami miast po zmroku. Podczas safari należy bezwzględnie przestrzegać regulaminu odwiedzanych parków oraz poleceń przewodnika. Zakazane jest wychodzenie z samochodów, karmienie zwierząt oraz zbyt głośne zachowywanie się. Nie wolno podchodzić do koryt rzek i jezior chyba, że pozwoli nam na to przewodnik. Nocując pod namiotami pamiętajmy żeby nie mieć w plecakach żadnego jedzenia, poza hermetycznie zamkniętym. Zapach pożywienia może zwabić do namiotu nieproszonych gości, a konsekwencje takiej wizyty mogą być tragiczne.

Podczas trekkingu na Kilimandżaro należy bezwzględnie zgłaszać przewodnikowi bóle lub zawroty głowy. Na dużej wysokości mogą to być objawy obrzęku mózgu, czyli inaczej mówiąc choroby wysokościowej. Nie należy ich lekceważyć!!! Bez podjęcia właściwych działań, utrzymujący się przez dłuższy czas obrzęk mózgu, jest bezpośrednim zagrożeniem życia.

Pieniądze
Walutą Tanzanii jest szyling tanzański. Najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie 1 USD = ok. 1400 TZS. Należy pamiętać, żeby kupować wyłącznie dolary emitowane po roku 2000 (te z dużymi głowami prezydentów ;-)). Starsze banknoty nie zostaną przyjęte lub dostaniemy za nie dużo mniejsze pieniądze. We wszystkich miastach działają bankomaty oraz banki, bez problemów będzie zatem możliwość wypłacania pieniędzy.

Ludzie i kultura
Tanzańczycy są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów. Zdobędziemy ich serca, gdy nauczymy się chociaż kilku zwrotów w kiswahili. Pamiętajmy też, że jesteśmy w Afryce i występujące tu pojęcie czasu nie ma nic wspólnego z naszym... Tanzańczycy są niepunktualni i nie jest to dla nich żaden problem! Nie jeden raz usłyszymy słynne „hakuna matata” - nie ma problemu, żaden problem. Samochód się popsuł- hakuna matata, nie przyjechał na czas- hakuna matata, zamówiłeś kawę, a dostałeś herbatę – hakuna matata. Dla nas, Europejczyków jest to dziwne, niezrozumiałe, czasami wręcz denerwujące zachowanie. Ale pamiętajmy, nasze nerwy naprawdę niczego tutaj nie przyspieszą, spotkamy się tylko z niezrozumieniem tubylców:-)

W Tanzanii o wszystko i z wszystkimi trzeba się targować! O pomarańczę, o ananasa oraz oczywiście o pamiątki (o te chyba najbardziej!). Nie stresujmy się negocjacjami cenowymi i zbijajmy chociaż 1/3 ceny...

Napiwki w Tanzanii
Zwyczajowo, jeżeli jesteśmy zadowoleni z serwisu powinniśmy odwdzięczyć się napiwkami. Jednak znane nam doskonale znaczenie słowa napiwek, w Tanzanii nabiera zupełnia innego wymiaru. Jest to bowiem bardzo znacząca część wypłaty, a często jedyny zarobek ludzi, którzy dla nas ciężko pracują. Ponieważ niezwykle często jesteśmy pytani o wysokość napiwków w Tanzanii, poniżej podajemy przykłady, które mogą posłużyć za punkt odniesienia w sytuacji, kiedy jako turyści jesteśmy zadowoleni z konkretnych usług, safari czy trekkingu. Przykłady te bazują na standarowej u nas grupie 6 osobowej a ich aktualność to 2013 i 2014 rok.

Przewodnik na Kilimanjaro:  25 USD / dzień
Kucharz na Kilimanjaro:  15 USD / dzień
Tragarz na Kilimanjaro: ok.10 USD / dzień (ilość tragarzy uzależniona jest od wielkości grupy)
Kierowca / przewodnik na safari: ok.8-10 USD od osoby / dzień
Kucharz na safari:  5-8 USD / dzień