Lokalizacja

Sudan od zawsze nas fascynował. Może trochę z racji bardzo znikomej ilości informacji z tej części Afryki. Właściwie jedyne newsy można było znaleźć w relacjach reporterów przedstawiających sytuację w Darfurze. Brak zdjęć, relacji, opinii. Do tego wszystkiego sami Sudańczycy sprawiają wrażenie mało zainteresowanych inwestowaniem i rozwijaniem dosyć dochodowej gałęzi biznesu, jaką jest turystyka. 

Nawet dla ludzi którzy sporo podróżują, informacja o tym, że Sudan to bezpieczny kraj, może być trochę szokująca. Niemniej tak właśnie jest. O ile oczywiście nikt nie jeździ do ogarniętego zamieszkami Darfuru, o tyle reszta kraju, będąca pod protektoriatem rządu Sudanu jest absolutnie bezpieczna. 

Decydując się na wyprawę do Sudanu musimy mieć natomiast świadomość, że jest to państwo policyjne. Otrzymujemy pozwolenia na ściśle określoną trasę i nie wolno nam, jak w innych krajach, zmieniać planów. Co więcej, zdarza się czasami, że w danym regionie przebywa wojsko, które odcina do niego dojazd. Lub też, że dany szlak jest niedostępny z powodu szalejącej burzy piaskowej. Poza tym wszystkim, nawet naszym świetnym przewodnikom, zdarza się czasami godzinami szukać właściwej drogi na pustyni. To wszystko są przekleństwa ale i uroki wyprawy do Sudanu. Każdy kto decyduje się na safari w tej części Afryki musi takie rzeczy brać pod uwagę.

Reasumując, Sudan to wyzwanie i przygoda dla ludzi, których pasją życia jest pojechać tam, gdzie niewielu dotąd dotarło . Zobaczyć zapomniane piramidy starożytnych władców Nubii, poczuć klimat prawdziwej Sahary, spłynąć Nilem czy odwiedzić zasypywane piaskiem opuszczone starożytne miasta i osady. To wszystko daje Sudan. Za relatywnie nieduże pieniądze, przy bardzo korzystnych na chwilę obecną cenach biletow lotniczych.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wypraw do Sudanu, życząc spełnienia podróżniczych marzeń z MK Adventure!

 

Pogoda
Najlepszy czas, by odwiedzić Sudan to miesiące od września do kwietnia. We wrześniu i w kwietniu może być jeszcze bardzo gorąco, więc polecanym przez nas okresem jest październik – marzec. Średnie dzienne temperatury w tych miesiącach są absolutnie do zniesienia, wahają się w zakresie 25 - 32 stopni Celsjusza. Powietrze jest suche.
Miesiącami, gdzie deszcz leje jak z cebra, a większość dróg jest nieprzejezdnych, są lipiec i sierpień. Dodatkowo temperatura w tych miesiącach wynosi około...55 stopni Celsjusza!!

Zdrowie
Przy wjeździe do Sudanu nie są wymagane żadne szczepienie ochronne. Zalecane są, natomiast, szczepienia na żółtą febrę, żółtaczkę A i B, błonnicę, tężec i dur brzuszny. W Sudanie często występują zatrucia pokarmowe dlatego należy ściśle przestrzegać higieny osobistej i spożywać posiłki pochodzące tylko z wiadomego pochodzenia.
Pod żadnym pozorem nie wolno pić wody z kranu lub korzystać z niej podczas mycia zębów. Wodę do picia i płukania ust kupujmy wyłacznie w sklepach, w oryginalnie zamkniętych butelkach.

Ubranie
Powinno być lekkie i przewiewne. Na pustynię zaleca się zabranie ciepłej bluzy lub polaru - przydają się podczas zimnych pustynnych nocy. Sudan to kraj muzułmański, więc krótkie spodenki czy bluzki na ramiączka nie są mile widziane. By nie narażać się na nieuprzejmość mieszkańców, zaleca się zakładać długie spodnie oraz bluzki z długim rękawem.

Przepisy wizowe
Turyści udający się do Sudanu muszą posiadać wizę. Ubiegać się o nią należy w sudańskich ambasadach na terenie Europy- najbliższa w Berlinie. Koszt wizy to 40 euro (często się to zmienia, więc należy sprawdzać cenę wizy na stronie ambasady a Berlinie).
Wymagania: paszport ważny minimum 6 miesięcy z trzema wolnymi stronami, wypełniony formularz wizowy, 2 zdjęcia paszportowe, kopia zaproszenia do Sudanu, potwierdzenie rezerwacji hotelu. O wizę ubiegać się należy minimum 6 tygodni przed wylotem.

Bezpieczeństwo
Nie należy jeździć do Darfuru oraz zapuszczać się daleko na południe. Poza tymi rejonami Sudan to bezpieczny kraj, gdzie nie czyhają na turystów żadne niebezpieczeństwa. Nie zalecane są samodzielne wycieczki po Omdurmanie i Chartumie - w szczególności nocą. Wjeżdżając do Sudanu obowiązuje nas całkowity zakaz wwożenia alkoholu oraz jego spożywanie. Zdarzają się oszustwa taksówkarzy, którzy w białych widzą dolary oraz nagłe i niespodziewane kontrole tajnych służb. Niezbędne jest posiadanie specjalnego pozwolenia na podróżowanie po kraju oraz na fotografowanie! Robiąc zdjęcia należy zawsze zapytać się o pozwolenie. Mężczyźni powinni uważać podczas robienia zdjęć kobietom, szczególnie w dużych miastach. Mimo iż kobieta często wyraża zgodę na zdjęcie, to może się to nie spodobać jakiemuś mężczyźnie... W małych miejscowościach i w wioskach takich problemów nie ma. Kobiety nie powinny palić papierosów w miejscach publicznych.

Pieniądze
Walutą Sudanu jest funt sudański (SDG). 1 USD = 2.22 SDG, 1 EUR = 2.88 SDG. W Sudanie nie ma bankomatów. Należy wziąć ze sobą gotówkę i wymienić na funty. Karty są całkowicie nieprzydatne. Wszędzie zapłacimy tylko i wyłącznie gotówką. Oferowane w sudańskich sklepach produkty pochodzą przeważnie z importu, więc są bardzo drogie - czasami nawet droższe niż w Europie. Dotyczy to niestety także większości produktów spożywczych... Na naszych wyprawach do Sudanu mają Państwo opłacone całodzienne wyżywienie, więc o ile planujemy zakupu tysięcy pamiątek, to wystarczy wziąść ze sobą około 100 EURO.

 

Od: 2018-12-06
Do: 2018-12-18
Ikona
Cena: 2000 USD
Przelot: 2600 - 3000 PLN
Czas: 13 dni
Kraj: Sudan
Od: 2019-02-07
Do: 2019-02-19
Ikona
Cena: 2000 USD
Przelot: 2400 - 3000 PLN
Czas: 13 dni
Kraj: Sudan
Od: 2019-03-28
Do: 2019-04-09
Ikona
Cena: 2000 USD
Przelot: 2400 - 3000 PLN
Czas: 13 dni
Kraj: Sudan