Republika Namibii to państwo w południowo zachodniej Afryce, graniczące z Botswaną, RPA, Zambią, Zimbabwe oraz Angolą. Stolicą kraju jest Windhoek. Namibia to dawna kolonia niemiecka, panuje tutaj iście niemiecki ład i porządek. W miastach zobaczymy ładne, schludne budynki i czyste ulice. Ordnung muss sein! :-).
W chwili obecnej językiem urzędowym Namibii jest język angielski, natomiast do 1990 był to niemiecki. Dlatego łatwiej porozumieć się tutaj po niemiecku niż po angielsku.
Namibia to kraj ogromny, posiadający wielką różnorodność krajobrazu. Znajdziemy tu piękne pomarańczowe wydmy, bezludne pustynie, typową afrykańską sawanne i busz, setki kilometrów bezludnych białych plaż, dzikie rzeki oraz trudno dostępne góry i kaniony. Krajobrazy Namibii zaliczane są do najpiękniejszych na świecie!
Z miejsc, które Namibia oferuje do zobaczenia, najbardziej znanymi są: Park Narodowy Etosha, gdzie przeżyjemy prawdziwe safari w naturalnym afrykańskim krajobrazie i otoczeniu tysięcy dzikich zwierząt, Namib Naukluft Park, gdzie w Sossusvlei spotkamy się z najwyższymi (do 300 m.!) i najpiękniejszymi wydmami na świecie, opuszczone miasto duchów Kolmanskop, które stopniowo pochłania namibijska pustynia, Kaokoland będący ojczyzną ludu Himba i zarazem jednym z najbardziej odludnych miejsc na Ziemi, niesamowity Płaskowyż Waterberg, pełen fok Cape Cross, usiane wrakami statków, niebezpieczne i mroczne Wybrzeże Szkieletów czy głęboki na ponad 500 metrów, ponad stukilometrowy Fish River Canyon, pełen zapierających dech w piersiach widoków.

Zapraszamy na nasze wycieczki do Namibii, na tysiące kilometrów niezapomnianej przygody, na noce pod niebem pełnym gwiazd, przepełnione bajkowymi widokami i adrenaliną pompowaną do żył. Wszystkie nasze wyprawy do Namibii realizowane są z polskim pilotem/przewodnikiem. 

Pogoda
Od połowy czerwca do połowy sierpnia w Namibii jest dosyć chłodno. Występują wtedy dosyć duże różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą. W okresie tym w dzień jest około 25 stopni, natomiast nocą mogą występować przymrozki.W pozostałych miesiącach roku jest gorąco, ponad 30 stopni Celsjusza.
Pora deszczowa w Namibii trwa od końca grudnia do początku kwietnia, przy czym najwięcej opadów jest w miesiącach styczniu i lutym. Do Namibii można jechać w trakcie pory deszczowej, należy się jednak liczyć z tym, że wiele dróg może być okresowo nieprzejezdnych oraz dość trudno wtedy zobaczyć dzikie zwierzęta w parku Etosha. Zaletą jest znikoma ilość turystów i troszkę mniej dokuczający upał.

Zdrowie
W Namibii nie są wymagane szczepienia obowiązkowe. Zalecamy jednak zaszczepić się na tzw. standard podróżny, czyli żółtaczkę typu A i B, błonnicę, tężec, polio oraz dur brzuszny. Jadąc do Namibii w okresie pory deszczowej należy stosować profilaktykę antymalaryczną oraz zabrać ze sobą repalenty na moskity, najlepiej te, które posiadają duże stężenie DEET.

Ubranie
Na safari zalecamy przewiewne, lekkie ubrania w stonowanych kolorach. Dodatkowo zaleca się wziąć płaszcz przeciwdeszczowy, kapelusz na głowę oraz zasłonięte, wygodne buty. Noce i poranki w Namibii bywają chłodne (czasem bardzo), przydaje się wtedy ciepła bluza lub polar. Jadąc w okresie pory suchej przyda się cieplejszy śpiwór.
Z ubrań zalecamy zabrać:
- krótkie spodenki
- t-shirty
- kapelusz lub czapka chroniąca przed słońcem
- długie spodnie
- kurtkę lub sweter na chłodniejsze wieczory
- polar
- pelerynę przeciwdeszczową
- wygodne buty
 
Z dodatkowego wyposażenia przydadzą się:
- okulary UV
- krem chroniący przed słońcem
- lornetka
- sprzęt fotograficzny. Zabierając sprzęt fotograficzny prosimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu go przed pyłem i piaskiem, które potrafią poważnie uszkodzić aparat.
- osobiste leki i środki medyczne

Przepisy wizowe
Przy wjeździe do Namibii obywateli polskich obowiązuje wiza. Otrzymuje się ją w Ambasadzie Namibii w Berlinie - MK Adventure dla swoich turystów pośredniczy w uzyskaniu wizy. Koszt wizy jednokrotnego wjazdu to 45 EUR.Nie jest możliwe uzyskanie wizy na lotnisku, po wylądowaniu w Namibii.

Bezpieczeństwo
Namibia to kraj bezpieczny. Oczywiście nie rekomendujemy nocnych spacerów po mrocznych zakamarkach dużych miast ale to reguła, która obowiązuje na całym świecie. Niebezpieczne może być też podróżowanie po zmroku oraz z nadmierną prędkością - większość dróg w Namibii jest szutrowa i jadąc zbyt szybko możemy wypaść z drogi. Jest to najczęstsza przyczyna wypadków. W parku Etosha należy zawsze pytać przewodnika, czy dane miejsce umożliwia samotne wychodzenie z namiotu po zmroku. Na safari bezwzględnie nigdy nie opuszczamy pojazdu bez zgody przewodnika. Jest to szczególnie istotne w Parku Etosha, gdzie dodatkowo za opuszczenie samochodu grożą bardzo wysokie kary finansowe. Nad rzeką Kunene należy bardzo uważać na z pozoru powolne, ogromne krokodyle, często zresztą zupełnie niewidoczne.

Napiwki
Jak w wielu krajach afrykańskich, tak i w Namibii, jeżeli jesteśmy zadowoleni z usług kierowcy czy przewodnika, powinniśmy okazać to wręczając stosowne napiwki. Robi się to zawsze po zakończeniu wycieczki, najczęściej ostatniego dnia. Napiwek pozostawiamy także w restauracjach, jeżeli tzw. usługa serwisowa nie została doliczona do rachunku. Jeżeli będziemy korzystać z taksówki, także należy się napiwek. Poniżej podajemy sugerowane kwoty napiwków:

  • Przewodnik na safari - 5-10 USD/osobę/dzień
  • Kierowca na safari - 3-5 USD/osobę/dzień
  • Restauracja - 10% wartości rachunku
  • Taxi - 10% od wskazań taksometru
  • Obsługa hotelowa - zwykle ok. 1 USD za wykonaną usługę (np. wniesienie bagażu)

Pamietajmy, że napiwki są uznaniowe i wręcza się je wyłacznie wtedy jeżeli jesteśmy zadowoleni z usług.

Pieniądze
Walutą Namibii jest dolar namibijski ($N). Na wymianę najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie. 1 USD to około 8 $N. W każdym mieście są banki i bankomaty i bez problemu można dokonywac wszelkich finansowych operacji. Przy wymianie walut pobierana jest zawsze prowizja. Prowizja jest procentowo większa przy niskich kwotach, dlatego bardziej opłaca się wymieniać większe sumy. Akceptowane karty to zarówno VISA jak i Master Card, chociaż sporadycznie zdarza się, że polskie karty kredytowe nie są akceptowane.

Inne
W Namibii używane są gniazdka elektryczne starego angielskiego typu. Problem w tym, że niezmiernie ciężko jest zakupić w Polsce właściwy adapter. Na miejscu kupimy go w każdym sklepie z artykułami elektrycznymi. Nasi Klienci zaraz po przylocie zawożeni są przez przewodnika do sklepu, gdzie mogą ten wysoce niezbędny przedmiot kupić.

Od: 2018-11-10
Do: 2018-11-30
Ikona
Cena: 2200 EUR
Przelot: 2900 - 4500 PLN
Czas: 21 dni
Kraj: Namibia , Botswana , Zimbabwe
Od: 2019-06-15
Do: 2018-07-05
Ikona
Cena: 2200 EUR
Przelot: 3700 - 4500 PLN
Czas: 21 dni
Kraj: Botswana , Zimbabwe , Namibia