Madagaskar to państwo położone na wyspie o tej samej nazwie, leżące u wybrzeży Afryki południowo wschodniej. Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą świata, obszarowo wielkości całej Kenii. Stolicą kraju jest Antananarivo. Centralna część wyspy to wyżyny, na północy znajduje się wulkaniczny masyw górski Tsaratanana, na wschodzie zaś przeważają niziny, opadające stromymi klifami do Oceany Indyjskiego. Madagaskar to była kolonia francuska z silnym akcentem polskim. Otóż w roku 1766 Maurycy Beniowski, służący wtedy w armii francuskiej, został obwołany przez mieszkańców Madagaskaru królem wyspy! Niestety Francja nie przyjęła tego zbyt dobrze i Beniowski już niezbyt długo cieszył się życiem i zaszczytami... W przededniu II Wojny Światowej Francja chciała przekazać wyspę Polsce, jako kolonię zamorską. Udała się tam nawet nasza delegacja. Plany jednak pokrzyżowała sama wojna.

Madagaskar to wyspa ze wszech miar magiczna. Występująca tutaj flora i fauna jest w większeści endemiczna i sprawia wrażenie jakby nie z tego świata. Pomijając świetną kreskówkę, to ludziom Madagaskar zazwyczaj kojarzy się z lemurami. Te urocze zwierzątka rzeczywiście można spotkać niemalże wszędzie na wyspie. Ale Madagaskar to nie tylko lemury. To również przepiękne, bajkowe krajobrazy: wielkie zielone równiny, wyżyny, tropikalna dżungla, kaniony, dzikie rzeki czy ostre szczyty wulkanicznego masywu Tsaratanana. Z parków narodowych napewno warto odwiedzić Islao, Ranomafana, rezerwat Anja, Ankaranafatska czy Ankarana. Te dwa ostatnie to najprawdziwasza dzika Afryka, praktycznie nietknięta ręką człowieka.

Czy warto przenieść się na chwilę do krainy rodem z filmu Avatar, odetchnąć od codziennego zgiełku i problemów? Naszym zdaniem zdecydowanie warto a nawet trzeba! Zapraszamy serdecznie na organizowane przez nas wyprawy na Madagaskar, w cenach iście bajkowych :-)

Pogoda
Pora deszczowa na Madagaskarze trwa od stycznia do marca. W tym okresie nie ma absolutnie sensu tam jechać, gdyż opady są wyjątkowo intensywne i długotrwałe, a dodatkowo istnieje wysokie ryzyko wystąpienia cyklonów. W pozostałych miesiącach roku ładna pogoda gwarantowana. Na Madagaskarze panuje klimat równikowy. Średnia temperatura dzienna to 25 stopni Celsjusza w centrum wyspy, na wybrzeżu dochodząca do 30 stopni. W nocy chłodno, około 10 stopni Celsjusza, pomiędzy majem a sierpniem mogą występować nawet lokalne przymrozki.

Zdrowie
Jadąc na Madagaskar nie musimy posiadać żadnych obowiązkowych szczepień. Zalecamy natomiast zaszczepić się na żółtaczkę typu A i B, błonnicę, tężec, polio oraz dur brzuszny. Należy stosować profilaktykę antymalaryczną oraz zabrać ze sobą repalenty na moskity, najlepiej te, które posiadają duże stężenie DEET.

Ubranie
Na safari zalecamy przewiewne, lekkie ubrania w stonowanych kolorach. Dodatkowo zaleca się wziąć płaszcz przeciwdeszczowy, kapelusz lub chustę na głowę oraz zasłonięte, wygodne buty. Noce i poranki na wyspie bywają chłodne (czasem bardzo), przydaje się wtedy ciepła bluza lub polar. Jadąc w okresie pory suchej (maj - sierpień) przyda się cieplejszy śpiwór.

Przepisy wizowe
Obywateli polskich podróżujących na Madagaskar obowiązuje wiza wjazdowa. Otrzymuje się ją po przylocie, na lotnisku w Antananarivo. Koszt wizy uprawniającej do trzymiesięcznego pobytu na wyspie to 30 EUR.

Bezpieczeństwo
Madagaskar to kraj bardzo bezpieczny. Poza drobnymi złodziejaszkami w dużych miastach, nie należy tutaj obawiać się o własne bezpieczeństwo.

Pieniądze
Walutą Madagaskaru jest Ariar (MGA), który jako prastara waluta przedkolonialna zastąpił w 2009 roku Franka Madagaskarskiego. Na wymianę najlepiej zabrać ze sobą EURO. 1 EUR to około 2800 MGA. Bankomaty znajdziemy w większych miastach na wyspie, niemniej nie ma ich zbyt wiele. Zazwyczaj jednorazowo nie można wypłacić więcej niż równowartość 150 EUR. Z kart najlepiej zabrać kartę płaską VISA. Wypukłe karty kredytowe są akceptowane tylko w nielicznych miejscach. Problem może również być z płatnościami kartami Master Card / Maestro.