Ekspedycje
polski pilot

Gabon.Parki Narodowe Moukalaba Doudou i Loango

Cena:
4440 EUR
Przelot: ok.4300 PLN
Gabon Czas: 13 dni
17.08.19 - 30.08.19

Podczas tej wyprawy poznajemy naturalne piękno dwóch parków narodowych Gabonu. Moukalaba Doudou słynie głównie z wielkiej ilości małp naczelnych, a Loango z występowania słoni leśnych, bawołów, antylop i goryli, które możemy spotkać nawet na plaży! Oba parki będziemy odkrywać częściowo pieszo i częściowo łodziami. Czeka nas także dość długi, bo 18 kilometrowy trekking w który wybierzemy się wspólnie z tragarzami. Miejsce do którego idziemy zarezerwowane jest tylko dla wytrwałych turystów. Goryle, słonie leśne, udział w rutuale bwiti i pobyt w najdzikszych miejscach Gabonu to tylko niektóre atrakcje tej wyprawy...
Uwaga: Program dla osób, które znają afrykańskie realia i nie są im straszne długie przejazdy, zimna woda lub jej całkowity brak i ogólne zmęczenie. Mogą zdarzyć się opóźnienia i popsute samochody:-)

Program

DZIEŃ 1

Warszawa – Libreville   /   
Spotkanie z pilotem MK Adventure na lotnisku w Berlinie lub w Warszawie i wylot do Gabonu. Po przylocie do Libreville spotkanie z naszym lokalnym przewodnikiem i transfer do hotelu. W zależności od godziny przylotu możliwe samodzielne spacery po mieście.
Nocleg: hotel w Libreville.
Wyżywienie: brak

DZIEŃ 2

Libreville – Lambarene   /   
Czeka nas dzisiaj długa podróż do miasta Lambarene. Z okien samochodu podziwiać będziemy piękne widoki. Góry, rzeki i mijane barwne wioski Fang towarzyszyć nam będą dzisiaj cały dzień. W drodze, jeśli czas pozwoli, odwiedzimy polskich misjonarzy. Po kilku godzinach docieramy do Lambarene, starego, kolonialnego miasta, położonego wśród licznych, malowniczych jezior. Okolicę zamieszkuje wiele endemicznych gatunków ptaków. Ponieważ miejsce to jest bardzo rzadko odwiedzane przez turystów, nie posiada praktycznie żadnej bazy noclegowej. Dlatego dzisiejszy nocleg spędzimy w pokojach gościnnych lokalnego szpitala…
Nocleg: pokoje gościnne w Albert Schweitzer Hospital.
Wyżywienie: śniadanie

DZIEŃ 3

Lambarene – Doussala   /   
Wcześnie rano jemy śniadanie i idziemy zwiedzić wybudowany w 1913 roku przez Alberta Schweitzera szpital. Działa on do dzisiaj i przyjmuje rocznie około 40 000 pacjentów. Jest też czołową placówką badawczą w Afryce, prowadzącą badania nad malarią. Po wizycie w starej, muzealnej części szpitala jedziemy do Doussala. Część dzisiejszej trasy, do miejscowości Tchibanga, pokonujemy drogą asfaltową, a dalej jedynie utwardzoną. Doussala to niewielka wioska położona na obrzeżach Parku Narodowego Moukalaba Doudou. To tutaj spędzimy 2 kolejne noce.
Wyżywienie: śniadanie i kolacja
Nocleg: lokalny, niewielki hotel

DZIEŃ 4

Park Narodowy Moukalaba Doudou   /   
Moukalaba Doudou to trzeci, największy park narodowy Gabonu. Teren parku jest bardzo zróżnicowany: od lasów tropikalnych i sawanny po papirusowe mokradła. Na zachód od rzeki Moukalaba i na wschód od laguny znajdują się góry Doudou. Jest to największy pas górski w południowo-zachodniej części Gabonu. W parku występuje największa populacja małp naczelnych (ok. 5000 szympansów i goryli nizinnych), co daje doskonałe możliwości na ich spotkanie. W parku spędzimy dwa dni na tropieniu zwierząt, głównie małp naczelnych i odwiedzimy jedną z rodzin goryli, która przyzwyczajona jest do obecności człowieka. Z tymi wspaniałymi zwierzętami można przebywać tylko 1 godzinę i należy przestrzegać wszystkich reguł o których zostaniemy poinformowani na wcześniejszym spotkaniu z tropicielami i przewodnikiem.
Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja
Nocleg: lokalny, niewielki hotel w Doussala

DZIEŃ 5

Park Narodowy Moukalaba Doudou   /   
Kolejny dzień na terenie parku. Jeśli poprzedniego dnia nie tropiliśmy goryli to zrobimy to dzisiaj.
Moukalaba Doudou słynie także z występowania 380 gatunków ptaków. Jest to więc raj dla entuzjastów ptaków!
Dzisiejszej nocy będziemy uczestniczyć w ceremonii Bwiti. Kult bwiti to jedna z form religii w Afryce. Związany jest z plemionami środkowego Gabonu, południowego Kamerunu i Gwinei Równikowej. Wielką rolę w wierzeniach bwiti pełnią przodkowie, którzy ciągle uczestniczą w życiu ludzi i mają na nich wielki wpływ. Najważniejszą rolę w tym kulcie odgrywa Iboga. Jest to święta roślina, która ma właściwości halocynogenne. Człowiek, który poddaje się rutuałowi zjada duże dawki ibogi, co wprowadza go w stan różnych wizji, niedostępnych dla innych osób. Cały ceremoniał jest niezwykle ciekawy i towarzyszy mu muzyka. Trwa nawet 3 dni. Wierzy się, że święta roślina (iboga) może wyleczyć z nałogów.
Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja
Nocleg: lokalny, niewielki hotel w Doussala

DZIEŃ 6

Doussala – Sette Cama (Park Narodowy Loango)   /   
Wcześnie rano, po śniadaniu, pakujemy bagaże do samochodu i ruszamy w drogę do Sette Cama. Część naszej dzisiejszej trasy jest nam już znana. Cofamy się do Tchibanga, a stąd asfaltową drogą jedziemy do miejscowości Gamba. W niewielkim porcie ładujemy wszystkie nasze bagaże do łodzi i płyniemy do wioski Sette Cama. Po dotarciu na miejsce kwaterujemy się w niewielkim, hoteliku prowadzonym przez lokalną społeczność. Jeśli czas nam pozwoli to idziemy na spacer po wiosce.
Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja
Nocleg: lokalny, niewielki hotel Abietu w Sette Cama

DZIEŃ 7

Park Narodowy Loango   /   
Sette Cama jest bramą wjazdową do parku. Zjemy śniadanie i idziemy na spacer po parku, a popołudniem wsiadamy na łódź i płyniemy do przepięknej laguny, położonej wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Jest to teren parku narodowego.
Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja
Nocleg: lokalny, niewielki hotel Abietu w Sette Cama

DZIEŃ 8

Park Narodowy Loango - Akaka Forest   /   
Po śniadaniu ponownie pakujemy się do łodzi i płyniemy przez lagunę do Sounga na rzece Akaka. Stąd zaczynamy nasz 18-kilometrowy spacer do Inioungou. Tylko pieszo możemy dotrzeć do tego miejsca. Razem z nami wędruje nasz lokalny przewodnik oraz tragarze (nie musimy więc dźwigać naszych plecaków!). Po kilku godzinach marszu docieramy do Inioungou i kolejną łódką, płyniemy na nasz kemping w Lesie Akaka. Jest to miejsce magiczne i odległe, dostępne tylko dla wytrwałych turystów. Uwaga na słonie, które często odwiedzają camp☺.
Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja
Nocleg: Akaka Camp

DZIEŃ 9

Las Akaka (Park Narodowy Loango)   /   
Po nocy spędzonej na campie wyruszamy na penetrowanie lasu i poszukiwanie zamieszkujących go zwierząt, głównie słoni leśnych, bawołów i antylop sitatunga.
Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja
Nocleg: Akaka Camp

DZIEŃ 10

Las Akaka – Enamino Camp   /   
Po śniadaniu udajemy się na jeszcze jeden spacer po lesie, a później wsiadamy do łodzi i płyniemy rzeką na północ. Naszym dzisiejszym celem jest położony na dzikiej plaży Oceanu Atlantyckiego Camp Enamino. Popołudniem, częściowo łódką i częściowo samochodem docieramy na miejsce.
Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja
Nocleg: Enamino Camp

DZIEŃ 11

Enamino Camp   /   
Cały dzień spędzimy na campie (wersja dla bardziej zmęczonych;-) ) lub zwiedzaniu okolicy. Możemy udać się do lasu lub spędzić błogie chwile na przepięknej, pustej, dzikiej plaży. Camp położony jest na skarpie przy plaży. Z tarasów namiotu lub hamaków rozciąga się panoramiczny widok na ocean na którym możemy nocą obserwować fosforyczny plankton, a przy odrobinie szczęścia, za dnia zwierzęta, które wychodzą z lasu na plażę (hopopotamy, słonie leśne, szympansy i goryle). W lipcu i sierpniu jest szansa na oglądanie spektakularnych skoków wielorybów, które w tych miesiącach przypływają do ciepłych wód Gabonu.
Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja
Nocleg: Enamino Camp

DZIEŃ 12

Enamino Camp – Port Gentil   /   
Po śniadaniu opuszczamy dzikie zakątki Gabonu i wracamy do cywilizacji. Czeka nas długa droga do Port Gentil, drugiego co do wielkości miasta w Gabonie i największego portu morskiego w kraju. Dzisiejszą trasę pokonujemy częściowo drogą ubitą, a częściowo asfaltową. Po dojechaniu do miasta jedziemy do naszego hotelu.
Wyżywienie: śniadanie i obiad
Nocleg: hotel klasy turystycznej

DZIEŃ 13

Port Gentil – Libreville - wylot   /   
To już nasz ostatni dzień w Gabonie, ale mamy jeszcze trochę do przepłynięcia☺ Jedziemy do portu i łapiemy jeden z wielu promów, który zabierze nas w 5-godzinną podróż do Libreville. Będziemy mieć czas na pogawędki z miejscowymi. Po dotarciu do stolicy udajemy się jeszcze na ostatnie zakupy i spacery po mieście. Wieczorem trasnfer na lotnisko i wylot do Europy.

DZIEŃ 14

Warszawa   /   
Powrót do kraju.

CENA ZAWIERA:

 • uczestnictwo w programie imprezy
 • opiekę polskojęzycznego pilota MK Adventure
 • opiekę lokalnego przewodnika
 • transfery lotnisko-hotel-lotnisko
 • NOCLEGI: wyszczególnione w programie imprezy (często zimna woda)
 • WYŻYWIENIE: wyszczególnione w programie imprezy
 • TRANSPORT: samochód z kierowcą, łodzie, prom
 • wstępy do parków narodowych
 • śledzenie goryli
 • trekking z przewodnikiem i tragarzami na trasie Sette Cama - Akaka
 • uczestnictwo w rutuale Bwiti
 • pośrednictwo wizowe w Ambasadzie Gabonu w Berlinie
 • obowiązkową opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • ubezpieczenie KL, BP i NNW

CENA NIE ZAWIERA:

 • przelotu międzynarodowego na trasie: Warszawa/Berlin – Libreville – Warszawa/Berlin (ok.4300 PLN)
 • wizy do Gabonu (80 EUR)
 • udziału w ceremonii Bwiti
 • napoi i dodatkowych posiłków
 • napiwków
 • wstępu do Szpitala Alberta Schweitzera
 • zwyczajowych napiwków
Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies