Wyprawy
polski pilot

Etiopia z Depresją Danakil

Cena:
- USD
Przelot: -
Etiopia

W pierwszej części programu udajemy się na południe Etiopii, do dorzecza Doliny Omo. Zamieszkują ją rdzenne plemiona, które zachowały własną kulturę i tradycje. Jest to raj dla fotografów: pięknie pomalowane, nagie ciała mężczyzn, kobiety w ubraniach z kozich skór i domy zbudowane z gałęzi oraz słomy...Odwiedzimy plemiona: Dorze, Konso, Tsamai, Mursi, Hamar, Karo, Nyangatom, Dassaneh i Erbore. Będziemy mieli dużo czasy, by poznać ich codzienne życie i tradycje. Weźmiemy także udział w lokalnych świętach (jeśli takowe będą odbywały się w tym czasie). W drugiej części programu jedziemy do magicznego, starożytnego miasta Harar, zamieszkanego przez somalijskich Etiopczyków. Zbłądzimy w wąskich uliczkach tego muzułmańskiego miasta, a nocą nakarmimy dzikie hieny...Stąd kierujemy się na północ na Depresję Danakil - najgorętszego miejsca na ziemi. Wchodzimy na aktywny wulkan Erta Ale, podglądamy, jak w nieludzkich warunkach wydobywa się sól oraz spotykamy się z Afarami. Następnie jedziemy do Lalibeli - najświętszego miasta Etiopii, gdzie zwiedzamy wykute w skałach kościoły.
Podczas wyprawy pokonywane są dalekie odległości. Trzeba liczyć się także z bardzo wysokimi temperaturami w ciągu dnia.

Program

DZIEŃ 1

Warszawa-Addis Ababa   /   
Wylot do stolicy Etiopii, Addis Abeby z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. PO przylocie transfer do hotelu i odpoczynek po podróży.
Nocleg: hotel w Addis Ababa

DZIEŃ 2

Addis Ababa – Dorze - Arba Minch (530 km)   /   
Po śniadaniu opuszczamy Addis Ababa i udajemy się w drogę na południe, do miasta Arba Minch. Po drodze, późnym popołudniem, odwiedzimy plemię Dorzi, mieszkające głęboko w górach, w wysokich chatach przypominających głowę słonia. Na długo w pamięci pozostaną nam powitalne, zabawne tańce tego plemienia, pyszny chleb z mąki palmowej oraz smak mocnego lokalnego alkoholu. Obowiązkowo każdy powinien spróbować małych, przepysznych bananów, które będzie można kupić wszędzie za dosłownie symboliczne kwoty. Słodycz i miodowy posmak tych niedostępnych w Europie owoców sprawią, że w znakomitych humorach dotrzemy do celu. Wieczorny przyjazd i zakwaterowanie w hotelu w Arba Minch.

DZIEŃ 3

Arba Minch – Jinka (250 km)   /   
Rano, wynajętą łodzią udamy się na przejażdżkę po Jeziorze Chamo. Zobaczymy liczne stada hipopotamów, przeróżnych ptaków wodnych oraz największą atrakcję tego regionu – Targ Krokodyli. To lokalna nazwa miejsca gdzie żyje największa w Etiopii populacja krokodyli. Niektóre okazy mierzą nawet powyżej 6 metrów długości. Po wczesnym obiedzie wyruszamy w dalszą drogą na południe. Późnym popołudniem powinniśmy dotrzeć do Jinka. Po drodze spotykać będziemy pierwsze plemiona, zamieszkujące te okolice.
Nocleg: hotel w Jinka.

DZIEŃ 4

Jinka – Turmi (240 km)   /   
Po porannym posiłku wyjeżdżamy do znajdującego się niedaleko Parku Narodowego Mago. To terytorium koczowniczego plemienia Mursi. Będziemy mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć jedno z niewielu już plemion na świecie którego strój, obyczaje oraz styl życia nie zmieniły się od wieków. Kobiety Mursi od dziecka wkładają w przecięte wargi gliniane krążki oraz nacinając ciało tworzą finezyjne wzory na skórze. Przyjrzymy się z bliska ich codziennemu życiu oraz kulturze. Po południu pojedziemy do niewielkiej miejscowości Turmi. Najbliższą okolicę miasteczka zamieszkuje plemię Hamar. Przybyli oni do Etiopii dawno temu z terenów Kongo w środkowej Afryce, w poszukiwaniu bardziej urodzajnych pastwisk. Kobiety Hamar charakteryzują się niezwykle delikatnymi rysami twarzy i przez wielu są uważane za najpiękniejsze kobiety Czarnego Lądu.
Nocleg w namiotach, w pięknie położonym campie w Turmi.

DZIEŃ 5

Turmi (plemiona Karo i Nyangatom, 210 km)   /   
Z rana wyruszamy z wizyta do wioski plemienia Karo. Plemię zagrożone jest wyginięciem, jego liczebność szacuje się na niecałe 1000 osób, które zamieszkują ostatnie trzy wioski w Etiopii. Karo wyróżnia się tym, że ozdabia swoje ciała wspaniale wyglądającymi, różnobarwnymi wzorami. Charakterystyczne jest też to, że mężczyźni posiadają bogatsze zdobienia niż kobiety. Popularna jest skaryfikacja. Kobiety Karo nacinają skórę a następnie zasypują rany popiołem. Takie blizny są oznaką przynależności do plemienia. Następnie łodzią przedostajemy się na drugi brzeg Omo i wyruszamy odwiedzić wioski plemienia Nyangatom. Kobiety Nyangatom noszą na szyjach całe kilogramy perełek. Pokazują w ten sposób bogactwo oraz swoją pozycję w plemieniu. Oprócz wizyty w wioskach będziemy mieli także okazję zobaczyć prawdziwą sawannę z mnóstwem dzikich zwierząt oraz ogromne kolonie termitów.
Nocleg: kemping w Turmi.

DZIEŃ 6

Turmi (Plemię Dassanech) - Jezioro Turkana (170 km)   /   
Dzisiejszego dnia udajemy się do Omorate, z wizytą do wioski plemienia Dassanech. Jesteśmy tylko krok od granicy z Kenią i dwa kroki od gigantycznego Jeziora Turkana. To okolice, gdzie odnaleziono najstarsze szczątki ludzkie na Ziemi, kolebka ludzkości. Każde plemię to inny strój, inne obyczaje, inny rodzaj budowy domostw i styl życia. Spacer po wiosce w towarzystwie dzieci i kobiet oraz wiecznie powtarzanego słowa „foto” pozostanie na długo w pamięci każdego z nas.
Nocleg: kemping w okolicy Jeziora Turkana

DZIEŃ 7

Jezioro Turkana – Erbore - Konso (410 km)   /   
Po śniadaniu wizyta u plemienia Erbore, które zamieszkuje zachodnią część Doliny Omo. Następnie, powoli, opuszczamy plemienne południe Etiopii i jedziemy do Konso. Podziwiamy tutaj niesamowite, ponad 600 letnie warowne mury oraz unikalny, kaskadowy układ budowli. Miasto objęte jest programem ochrony spuścizny światowej międzynarodowej organizacji UNESCO.
Nocleg: hotel lub kemping w Konso

DZIEŃ 8

Konso – Jezioro Ziway (450 km)   /   
Dzisiaj czeka nas całodniowy przejazd do Jeziora Ziway. Po dotarciu na miejsce mamy czas wolny na odpoczynek, a dla chętnych kąpiele w jeziorze.
Nocleg: hotel w okolicy jeziora

DZIEŃ 9

Jezioro Ziway - Park Narodowy Awash (230 km)   /   
Po śniadaniu, pakujemy nasze bagaże do samochodu i wyjeżdżamy do Parku Narodowego Awash. Park słynie z pięknych wodospadów oraz gorących źródeł. Żyją tu antylopy oraz krokodyle. W Awash spotykamy pierwszych koczowników Afar z ich stadami kóz, owiec i wielbłądów.
Nocleg: hotel lub kemping

DZIEŃ 10

Park Narodowy Awash - Dire Dawa – Harar (350 km)   /   
Dzisiaj udajemy się w dalszą drogę na wschód Etiopii. Po południu wizyta w 100 -letniej stacji kolejowej, pamiętającej lepsze, nieistniejące już połączenia kolejowe. Jest to muzeum ze starymi lokomotywami i wagonami. Niezwykła atrakcja dla wszystkich fotografów. Wieczorem docieramy do Harar.
Nocleg: hotel w Harar

DZIEŃ 11

Harar   /   
Hararu to czwarte, najświętsze miasto islamu. Zza jego murów obronnych strzelają w górę minarety 82 meczetów (najstarszy pochodzi z X w.). Przez wieki Harar był ważnym ośrodkiem handlowym i politycznycm dla całego Rogu Afryki. Cały dzień poświęcamy na zwiedzania miasta, bogatego w zabytki i muzea. Po zapadnięciu zmroku weźmiemy udział w karmieniu hien, które codziennie wieczorem przychodzą do miasta z buszu.
Nocleg: hotel w Harar

DZIEŃ 12

Harar – Samara (550 km)   /   
Dzisiaj czeka nas bardzo długa droga. Przemieszcamy się daleko na północ w kierunku Depresji Danakil. Późnym popołudniem przyjeżdżamy do Samary.
Nocleg: kemping

DZIEŃ 13

Samara - Erta Ale (300 km)   /   
Dzisiaj odwiedzimy ciągle aktywny wulkan Erta Ale, który wznosi się z depresji Danakil na wysokość 616 m. Na szczycie wulkanu znajduje się jezioro stałej, wrzącej lawy. Jest tylko 5 takich wulkanów na świecie. Po dotarciu na szczyt będziemy świadkami zapierającego dech w piersiach i niezapomnianego widowiska.
Nocleg: kemping

DZIEŃ 14

Erta Ale - Ahmed Ela (380 km)   /   
Cały dzień spędzamy na pustyni. Zobaczymy, jak żyją ludzie z plemienia Afar, ktorzy jeszcze do niedawna uważani byli za jedno z najokrutniejszych i najbardziej wojowniczych plemion Afryki. Swego czasu Afarowie swoim zabitym wrogom odcinali moszny i przywiązywali je do pasa. Wyrażać to miało ich wielką odwagę i męstwo. Podróżując po terenach ludu Afar spotykać będziemy także karawany wielbłądów przewożące sól.
Nocleg: kemping

DZIEŃ 15

Ahmed Ela - Dallol - Ahmed Ela (80 km)   /   
Po śniadaniu udajemy się na wycięczkę do najniżej na świecie położonego wulkanu - Dallol, który wprost mieni się kolorami. Gejzery, stalagmity i żółte siarkowe tarasy tworzą krajobraz, którego nie zobaczymy nigdzie na świecie.Jest to też miejsce najwyższej średniej temperatury na naszej planecie. Odwiedzimy także położone w okolicy kopalnie soli, gdzie w nieludzkich warunkach wydobywa się sól z dawnego dna morskiego.
Nocleg: kemping

DZIEŃ 16

Ahmed Ela – Mekele (180 km)   /   
Rano opuszczamy Depresję Danakil i jedziemy do Mekele. Po całym dniu jazdy, wśród pięknych górzystych terenów docieramy do hotelu w Mekele (2084 m n.p.m.).
Nocleg:

DZIEŃ 17

Mekele – Lalibela (410 km)   /   
Po śniadaniu zwiedzamy kamienny kościół z XI w., a następnie jedziemy do Lalibeli, która jest centrum pieplgrzymkowym i najświętszym miastem Etiopii. Miasto słynie z kościołów wybudowanych w skałach.
Nocleg: hotel w Lalibeli

DZIEŃ 18

Lalibela   /   
Całodzienne zwiedzanie 11 świątyń wybudowanych w XII i XIII wieku. Według legendy kościoły powstały przy pomocy aniołów, dlatego budowa ich trwała prawdopodobnie jedynie 21 lat. Na pewno będziemy oczarowani panującą tu atmosferą kultu.
Nocleg: hotel w Lalibeli

DZIEŃ 19

Lalibela – Kambolcha (310 km)   /   
Rankiem opuszczamy Lalibelę i udajemy się w powolną drogę do Addis. Dzisiaj dotrzemy do miejscowości Kambolcha, w której archeologowie odkryli pozostałości osiedli chrześcijańskich z I w n.e.
Nocleg: hotel w Kambolcha

DZIEŃ 20

Kambolcha - Addis Abeba (400 km)   /   
Dalsza jazda do stolicy Etiopii. Po dotarciu na miejsce będzie czas na ostatnie zakupy czy posiłek w restauracji. Wieczorem transfer na lotnisko i wylot do Europy.

DZIEŃ 21

Warszawa   /   
Przylot do Warszawy.

CENA ZAWIERA:

 • uczestnictwo w programie imprezy
 • wszystkie transfery
 • opiekę polskojęzycznego przewodnika MK Adventure w trakcie całej wyprawy
 • zakwaterowanie w namiotach i hotelach klasy turystycznej
 • transport samochodem 4X4
 • opłaty za pozwolenia wstępu do wiosek odwiedzanych plemion
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i parków narodowych
 • uczestnictwo w lokalnych świętach, obrzędach, weselach (jeżeli takowe będą się odbywać w okolicy w tym czasie)
 • ubezpieczenie KL, NNW i BP

CENA NIE ZAWIERA:

 • przelotów międzynarodowych: Warszawa - Addis Ababa – Warszawa
 • wizy do Etiopii (około 25 USD)
 • śpiworów i karimat (należy wziąć ze sobą z Polski)
 • posiłków oraz napoi (ok. 10 USD dziennie)
 • zwyczajowych napiwków
 • nieobowiązkowego, dodatkowego ubezpieczenia (od chorób przewlekłych, rezygnacji z imprezy turystycznej)
 • opłat za filmowanie i fotografowanie (ok.50 USD)
 • wydatków własnych
Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies