Wyprawy
polski pilot

Kamerun

Cena:
2600 EUR
Przelot: 2900 - 3900 PLN
Kamerun Czas: 18 dni
02.04.20 - 19.04.20

Zapraszamy na szczególną wyprawę, będącą kwintesencją Kamerunu - kraju, w którym nie istnieje coś takiego, jak masowa turystyka. Pomysł na wyprawę powstał podczas kilku wypraw i wielu tygodni spędzonych w podróży po tym kraju, w trakcie których mieliśmy okazję wybrać i powiązać w całość najpiękniejsze i najciekawsze atrakcje które ma do zaoferowania Kamerun.

W trakcie wyprawy pojedziemy na zachód Kamerunu, gdzie wciąż żywe i niezwykle ciekawe są miejscowe królestwa, następnie pociągiem udamy się na północ kraju w Góry Vokre, do animistów z plemienia Dupa i Dowayo oraz spotkamy się z dumnymi nomadami Mbororo. Czekają nas także niesamowite chwile z Pigmejami Badgeli z okolic Bipindi. Jedną noc spędzimy w szkole dla Pigmejów, a drugą w ich wiosce. Wyprawa zakończy się błogim, dwudniowym wypoczynkiem na jednej z piaszczystych plaż nad oceanem.
UWAGA: Podczas tego programa dużo chodzimy i wspinamy się na lokalne góry. Wymagana jest ogólnie dobra sprawność fizyczna.

minimalna liczba uczestników przy której wyjazd jest realizowany to 6 osób.
Poza podanymi powyżej terminami istnieje możliwość zorganizowania wyjazdów indywidualnych
dla zamkniętych grup - zapytaj o szczegóły oferty - kontakt@mkadventure.pl.

Program

DZIEŃ 1

Warszawa – Douala   /   
Wylot z Warszawy i przelot do Kamerunu z przesiadką w jednym z europejskich portów tranzytowych. Po przylocie do Douala spotkanie z anglojęzycznym przewodnikiem i transfer do hotelu.
Nocleg: hotel w Douala
Wyżywienie: we własnym zakresie.

DZIEŃ 2

Douala– Foumban   /   
Po śniadaniu w hotelu jedziemy na zachód Kamerunu. Naszym celem jest miasto Foumban. Po drodze zatrzymujemy się, by kupić owoce na dalszą podróż. Popołudniem docieramy do Wodospadów Ekom Nkam i udajemy się na krótką wycieczkę po okolicy. W roku 1984 kręcono tu sceny do filmu „Legenda Tarzana”. Jest to święte miejsce ludzi z plemienia MO. Późnym popołudniem docieramy do Foumban.
Nocleg: hotel w Foumban
Wyżywienie: śniadanie

DZIEŃ 3

Foumban   /   
Dzisiejszy dzień poświęcimy na odkrywanie kultury Bamun. Zwiedzanie zaczynamy od miasta Foumban, które było stolicą Królestwa Bamum. Głównym zabytkiem Foumban jest Pałac Sułtana wybudowany w XIX wieku przez XVI sułtana dynastii – Ibrahima Njoya. W pałacu mieści się fascynujące muzeum z dobytkiem jednego z ostatnich sułtanów, zawierające min.: suknie sułtana, biżuterię i odzież wojenną. Najbardziej makabryczną częścią wystawy jest trofeum ozdobione ludzkimi szczękami. Po wizycie w pałacu udajemy się na najbardziej kolorowy rynek w Kamerunie. Spacerujemy po części zdominowanej przez rzemieślników i lokalnych artystów. To tutaj powstają i stąd są eksportowane ,podziwiane na całym świecie rzeźby z brązu i drewna. Popołudniem wspinamy się na wygasły wulkan Mbapit na którego dnie znajduje się jezioro. Czas trekkingu to około 40 minut. Ci z nas, którzy mają jeszcze siłę i ochotę udają się na spacer krawędzią krateru (ok. 1h). Pod wieczór wracamy do hotelu na nocleg. (Jeśli będzie gorąco najpierw udamy się na wulkan Mbapit, a następnie zwiedzimy Foumban).
Wyżywienie: śniadanie

DZIEŃ 4

Foumban – Jaounde   /   
Po śniadaniu opuszczamy zachodnią część Kamerunu i jedziemy do stolicy. W Jaounde, jeśli czas pozwoli, wjeżdżamy na otaczające miasto wzgórza, skąd rozpościera się przepiękny widok na stolicę. Następnie jedziemy w gościnę do polskiego misjonarza,o.Darka Godawy. Prowadzi on sierociniec dla dzieci.
Nocleg: polska miska w Jaounde lub hotel
Wyżywienie: śniadanie

DZIEŃ 5

Jaounde – nocny pociąg do Ngaoundere   /   
Poranek na misji przychodzi bardzo szybko.Obserwujemy dzieciaki szykujące się do szkoły, czy też biorące udział w codziennych, obowiązkowych zajęciach na misji. Jeśli wczoraj nie udało nam się wjchać na wzgórze i odwiedzić Muzeum Benedyktynów to możemy to zrobić dzisiaj. Popołudniem żegnamy się z o.Darkiem i jedziemy na dworzec kolejowy. Nasz pociąg do Ngaoundere opuszcza stację o godzinie 18:30, ale ze względu na ogromny tłok, na dworcu jesteśmy godzinę wcześniej. Wielobarwny tłum i specyficzna atmosfera tego miejsca wręcz proszą się o zdjęcia. Niestety fotografowanie jest tutaj surowo zakazane. Uważać należy także na kieszonkowców.Nocleg spędzamy w pociągu (przedziały sypialne, 4-osobowe)
Wyżywienie: śniadanie

DZIEŃ 6

Nagoundere – Poli   /   
Rano przyjeżdżamy do Ngaoungere. Miasto jest stolicą prowincji Adamawa i odgrywa ważną rolę ekonomiczną w regionie. Duża w tym zasługa linii kolejowej, która łączy północny Kamerun z Czadem. Po krótkiej wizycie w mieście jedziemy do Doliny Benoue. Za oknem przewijają się typowo afrykańskie pejzaże, mijamy liczne wioski i miasteczka. W jednej z wiosek, na lokalnym targu, zatrzymujemy się na obiad. Grillowane mięso, słodkie ziemniaki, banany i ciastka dają nam energię na dalszą drogę. Gdy docieramy do Poli jest już późne popołudnie. Idziemy na kolację do jednej z lokalnych restauracji.
Nocleg: lokalny hotel
Wyżywienie: śniadanie

DZIEŃ 7

Poli (plemiona Dowayo oraz Mbororo)   /   
Po śniadaniu idziemy z wizytą do plemienia Mbororo. To jedno z nielicznych już plemion na świecie, kultywujące prastare tradycje i obyczaje. Co roku w listopadzie, głównie na terenie Nigru, ale również na północnych sawannach Kamerunu, odbywa się ceremonia Gerewol. Jest to rodzaj konkursu związanego z inicjacją młodych chłopców i uzyskaniem przez nich statusu dorosłego mężczyzny. Kandydaci tańczą ramię w ramię, a delegacja młodych dziewcząt, wytypowanych przez Starszyznę, wybiera najpiękniejszego mężczyznę. Pretendenci do tego zaszczytu, wyrazem twarzy oraz śpiewem próbują przyciągnąć uwagę dziewcząt. Musimy pamiętać, że zobaczenie samej ceremonii oraz nasz udział w niej nie są gwarantowane. Po wizycie u Mbororo jedziemy do Kongle, które jest centrum kulturowym plemienia Dowayo. Dowayo to Animiści. Ich niezwykle ciekawe tradycje i obyczaje opisał w książce „Niewinny Antropolog” Nigel Berley.
Nocleg: namiot w wiosce Dowayo
Wyżywienie: śniadanie, lunch, kolacja

DZIEŃ 8

Poli (plemię Dupa)   /   
Opuszczamy Poli i wyruszamy w kierunku Vokre Mountain. Po dotarciu do strumienia Seksekba wysiadamy z samochodu i udajemy się w 3-godzinny trekking do wioski plemienia Dupa. Bez wątpienia jest to jedna z większych atrakcji naszej wyprawy. Aby dotrzeć do tradycyjnej, górskiej wioski pokonujemy liczne poletka uprawne oraz strumienie. Po dotarciu do wioski i po zakończeniu powitalnej etykiety i uzyskaniu gościny, mamy czas na poznanie kultury i tradycji tego plemienia. Rozbijamy namioty i jemy obiad. Resztę dnia spędzamy pośród członków plemienia, doświadczając ich niezwykłego ciepła i gościnności
Nocleg:namiot w wiosce plemienia Dupa
Wyżywienie: śniadanie, lunch i kolacja.

DZIEŃ 9

Poli (plemię Mbororo)   /   
Po śniadaniu opuszczamy wioskę plemienia Dupa i wracamy do Poli. Mamy chwilę na odświeżenie się w pokojach hotelowych i odpoczynek po dość trudnych ostatnich dwóch dniach. Popołudniem idziemy do jednego z wielu tutaj klanów Mbororo. Niezwykle piękne i uśmiechnięte kobiety z tatuażami na twarzach cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród wszystkich uczestników wypraw do Kamerunu.
Nocleg: lokalny hotel w Poli
Wyżywienie: śniadanie i obiad

DZIEŃ 10

Poli - Ngaoundere   /   
Po śniadaniu opuszczamy wioskę plemienia Dupa i wracamy do Poli, a następnie jedziemy do Ngaoundere. Późnym popołudniem docieramy do miasta i naszego hotelu. Bierzemy długo oczekiwany prysznic i odpoczywamy po ostatnich dwóch, bardzo intensywnych i interesujących dniach.Nocleg: hotel w NgaoundereWyżywienie: śniadanie

DZIEŃ 11

Ngaoundere – Jaounde (nocny pociąg)   /   
Dzisiaj, zanim pojedziemy na dworzec kolejowy, odwiedzamy Pałac lokalnego, tradycyjnego wodza/przywódcy, zwanego Lamido. Jeśli będziemy mieli szczęście i Lamido będzie u siebie to spróbujemy się z nim spotkać. Jeśli czas nam pozwoli to jedziemy także nad Jezioro Tison. Późnym popołudniem pakujemy nasze bagaże do pociągu i wyruszamy w nocną podróż do Jaounde.Nocleg: 4-osobowe przedziały sypialneWyżywienie: śniadanie

DZIEŃ 12

Jaounde- Park Mefou – Jaounde   /   
Po przyjeździe do Jaounde jedziemy do parku Mefou, którym zarządza pozarządowa organizacja Ape Action Africa. Ma ona na celu ratowanie i rehabilitację małp zamieszkujących Kamerun. W parku znajduje się około 320 naczelnych w tym 110 szympansów i 21 goryli oraz mandryle. Popołudniem wracamy do Jaounde i mamy czas wolny.
Wyżywienie: śniadanie
Nocleg: hotel w Jaounde

DZIEŃ 13

Jaounde – Bipindi   /   
Jemy śniadanie i udajemy się w 4-godzinną podróż do położonego w sercu lasu tropikalnego miasteczka Bipindi. Misteczko zamieszkuje wiele grup etnicznych, w tym Pigmeje, którzy w Kamerunie i sąsiednich państwach uważani za ludzi drugiej kategorii. W Bipindi wybierzemy się nad wodospad oraz odwiedzimy szkołę do której uczęszczają dzieci Pigmejów Bagyeli.
Wyżywienie: śniadanie
Nocleg: proste pokoje w internacie szkolnym

DZIEŃ 14

Bipindi – Obóz Pigmejów Badgeli   /   
Po śniadaniu idziemy do położonego na obrzeżach lasu lub w lesie obozowiska Badgeli. Dzisiejszy dzień spędzimy w towarzystwie Pigmejów, poznając ich kulturę i tradycje.
Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja
Nocleg: namioty w obozie Pigmejów.

DZIEŃ 15

Obóz Pigmejów – Bipindi – Kribi   /   
Jemy śniadanie i opuszczamy Pigmejów Badgeli. Następnie ruszamy nad Ocean Atlantycki, do pokolonialnego, niemieckiego miasteczka Kribi. Jest to najlepsze w całym Kamerunie miejsce na relaks i wypoczynek. W okolicy znajdziemy pyszne grillowane ryby oraz słynne na cały Kamerun krewetki. Zakwaterowanie w klimatycznym, rodzinnym hotelu Tara Plage, położonym przy samej plaży lub innym o takim samym standardzie.
Wyżywienie: śniadanie

DZIEŃ 16

Kribi   /   
Po śniadaniu jedziemy lub idziemy na wycieczkę nad Wodospady Lobe. Będzie czas, by pogawędzić z rybakami ludu Batanga czy Mabi, którzy białego człowieka spotkali już w XV wieku i jako jedni z pierwszych cierpieli niewolnictwo. Nieopodal wodospadów znajduje się wioska Grand Batanga, która była głównym portem handlu niewolnikami.
Wyżywienie: śniadanie
Nocleg: hotel Tara Plage lub inny o podobnym standardzie

DZIEŃ 17

Kribi –Douala   /   
Po niespiesznym śniadaniu korzystamy z ostatnich chwil relaksu w hotelu, a następnie ruszamy do Douala.Przed wylotem do Polski będziemy mieli jeszcze czas na ostatnie zakupy. Na dzienny pobyt w Douala będziemy mieli do dyspozycji pokój w hotelu lub w misji. Po pożegnalnej kolacji transfer na lotnisko i wylot do Polski.
Wyżywienie: śniadanie

DZIEŃ 18

Polska   /   
Przylot do Polski.

CENA ZAWIERA:

 • uczestnictwo w programie wyprawy
 • opiekę polskiego pilota MK Adventure w trakcie całej wyprawy
 • pośrednictwo w uzyskaniu wizy do Kamerunu

 • transport podczas całej wyprawy (niewielki busik, pociąg, taxi)
 • bilety kolejowe na pociąg: Yaounde – Ngaoundere - Yaounde

 • zakwaterowanie w namiotach, hotelach oraz na misjach

 • wyżywienie: według programu

 • bilety wstępu do wszystkich zwiedzanych parków narodowych i rezerwatów
 • bilet wstępu do Wodospadów Ekom Nkam
 • bilet wstępu do Muzeum Bamun Palace
 • woda mineralna podczas 3 dni trekkingu w Poli (3 butelki 1,5l / dzień/osobę)
 • serwis anglojęzycznego przewodnika
 • serwis lokalnych przewodników i tragarzy
 • ubezpieczenie KL, NNW i bagaż podróżny na czas wyprawy
 • obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

CENA NIE ZAWIERA:

 • biletu lotniczego Warszawa- Douala-Warszawa
 • wizy do Kamerunu (120 EUR)
 • posiłków i napoi które nie zostały wyszczególnione w programie
 • dodatkowego nieobowiązkowego ubezpieczenia (od chorób przewlekłych, rezygnacji z wyprawy
 • wydatków osobistych
 • zwyczajowych napiwków
Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies