Etiopia

Federalna Demokratyczna Republika Etiopii to państwo położone we wschodniej Afryce, graniczące z Sudanem, Kenią, Dżibuti, Somalią oraz Erytreą. Etiopia w większości jest krajem górzystym, tylko jej wschodnia część to niziny. Etiopia to fascynujący kraj,  posiadający niesamowicie bogatą i ciekawą kulturę. Kraj, który nigdy nie był niczyją kolonią. Kraj sławnego na cały świat cesarza Haile Selassi, o którym to Ryszard Kapuściński napisał książkę "Cesarz".
 

Wbrew utartemu stereotypowi, Etiopia nie jest miejscem, gdzie znajdziemy tylko pustynię, głód i ubóstwo. Takie wyobrażenie wykreowały środki masowego przekazu podczas wielkiej suszy w latach dziewięćdziesiątych. Dzisiejsza Etiopia to przede wszystkim kraj niezmiernie popularny turystycznie na Zachodzie. Zawsze spotkamy tutaj liczne grupy ze Stanów Zjednoczonych czy zachodniej Europy. Nie bez powodu tak się dzieje. Ilość atrakcji dostępnych dla odwiedzających Etiopię jest wręcz imponująca. W miejscowości Axum najprawdopodobniej spoczywa Arka Przymierza, pochodzące z początków X wieku n.e. a wykute w litej skale, ciągle czynne kościoły w Lalibeli są zjawiskiem na skalę światową.

Ale Etiopia to nie tylko niesamowite zabytki sakralne. Nie wolno zapominać o mieście Harar, starożytnym sułtanacie i jednym z najświętszych miast islamu. W Hararze czas zatrzymał się wieki temu, po dziś dzień po zapadnięciu zmroku, za murami miasta odbywa się rytualne karmienie dzikich hien. To właśnie nocą Harar zamienia się w magiczne i trochę demoniczne miejsce. Wąskimi ulicami miasta przemykają dzikie hieny, niczym upiorni strażnicy historii tego miejsca.

Południe Etiopii to gorąca i przypominająca kenijskie sawanny Dolina Omo. Można tam zobaczyć jak żyją egzotyczne i niezwykle interesujące plemiona Mursi, Bodi, Karo, Erbore czy Hamar. Wiele z nich zobaczyło po raz pierwszy białego człowieka zaledwie kilka lat temu!
Dalej na południe, na granicy z Kenią znajduje się turkusowe, ogromne Jezioro Turkana. To tutaj najprawdopodobniej był biblijny Eden, stąd pochodzą szczątki Lucy - najbardziej kompletne znalezisko człowieka pochodzące sprzed 3,5 mln. lat.

W trakcie naszych wyjazdów odwiedzamy także plemiona Surma, Mursi, Hamar, Erbore, Karo, Nyangatom, Dasenech, Galop czy odłam Mursi zwanych Bodi. To miejsca, gdzie nasi przewodnicy prowadzili ekipy BBC czy National Geographic, robiące dokumenty o najdzikszych plemionach naszej planety. Aktualnie większość wycieczek do Etiopii prowadzi nasz doświadczony przewodnik i fotograf Roman Burda (autor m.in. publikacji fotograficznej "Omo River, Ceremonies and rituals"), który w Etiopii spędził ponad 15 lat swojego życia. Tego naprawdę nie zobaczycie nigdzie indziej!

To oczywiście tylko część atrakcji, które czekają na każdego, kto zdecyduje się pojechać na wycieczkę do Etiopii. Nie sposób jest wymienić wszystkich. MK Adventure zaprasza na oryginalne i niepowtarzalne wyprawy do Etiopii, w tym również w miejsca, gdzie nie docierają żadne inne biura podróży!!!

Pogoda
Etopia reklamuje się, jako państwo z „13 miesiącami słońca”. Jest w tym wiele z prawdy, jednak w Etiopii występuje pora deszczowa zaczynająca się pod koniec marca, a kończąca się we wrześniu.
Na północ kraju (Lalibela, Aksum, Gonder) oraz na wschód, można bez obaw jeździć nawet w trakcie pory deszczowej.
Jednak jadąc do Doliny Omo w kwietniu i maju, trzeba liczyć się z utrudnieniami. Część dróg w tamtym rejonie może być w tym okresie nieprzejezdna lub trudno dostępna.
Gdyby można było polecić najlepszy okres na podróż do Etiopii, to byłby to miesiąc październik. Kraj jest wtedy niesamowice zielony, rozkwita mnóstwo kwiatów i jest stosunkowo niewielu turystów.

Zdrowie
W Etiopii nie obowiązują żadne szczepienia ochronne. Zalecane natomiast jest szczepienie przeciwko żółtej febrze, żółtaczce A i B, tężcowi oraz durowi brzusznemu.
Tak, jak w wielu innych państwach Afryki powinno się stosować profilaktykę malaryczną. W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek: malarone oraz lariam. Należy pamiętać także o stosowaniu środków odstraszających komary (szczególnie wieczorami). Warto wybierać repalenty zawierające jak największą ilość składnika DEE. W Polsce w aptekach dostaniemy na przykład doskonały preparat o nazwie Mugga. 

Ubranie
Ze względu na panujące w Etiopii wysokie temperatury (szczególnie na południu), odzież powinna być lekka i przewiewna. Zaleca się zabranie bluzy lub polaru na zimniejsze wieczory. Pamiętajmy także o nakryciu głowy (czapka, kapelusz, chusta) oraz okularach słonecznych!

Przepisy wizowe
Udający się na wyprawę do Etiopii musimy posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty przylotu z przynajmniej jedną całą wolną stroną na wklejaną do paszportu wizę etiopską. Wizę kupujemy po przylocie, na międzynarodowym lotnisku Bale w Addis Ababa. Wydawana jest na okres 3 miesiący i kosztuje ok. 25 USD.

Bezpieczeństwo
Etiopia należy do najbezpieczniejszych krajów Afryki. Rabunki i napady zdarzają się niezmiernie rzadko. Nawet spacerując wieczorami po centrum stolicy, można czuć się bezpiecznie. Ludzie są wyjątkowo przyjaźni, uśmiechnięci i pomocni. W miejscach mocno eksploatowanych turystycznie możemy spotkać się z prośbami o pieniądze, tudzież inne rzeczy. Zawsze w takich sytuacjach doradzamy: nie dajemy nikomu nic na ulicy. Warto pamiętać starą maksymę: zamiast ryby podaruj biedakowi sieć. Od pomocy potrzebującym są odpowiednie instytucje i zawsze możemy je w tym wesprzeć. Inaczej nie pomagamy tylko szkodzimy.

Pieniądze
Walutą Etiopii jest Birr (ETB). Pieniądze wymieniane są jedynie w bankach! Najlepiej przywieźć ze sobą dolary : 1USD = ok.14 ETB. Należy pamiętać, żeby wszystkie banknoty miały datę emisji po 2004r. (z dużymi głowami prezydentów) oraz aby nie były zniszczone.
W Etiopii system bankowy nadal jest bardzo słabo rozwinięty. W stolicy kraju znajduje się niewiele bankomatów. W restauracjach, sklepach i w większości hoteli płaci się gotówką.
Planując wizytę w wioskach plemion z południa Etiopii, należy wcześniej rozmienić pieniądze, tak żeby dysponować banknotami po 1 BIRR. Dzięki temu będziemy mieli ułatwione zadanie płacąc za robienie zdjęć.

Czas i kalendarz Etiopii
Jadąc na wycieczkę do Etiopii stajemy się o 7 lat młodsi! Dzieje się tak dlatego, że Etiopia korzysta z kalendarza etiopskiego, a nie jak my z gregoriańskiego. Kalendarz etiopski bazuje na kalendarzu koptyjskim, który to opiera się na kalendarzu egipskim. W Etiopii wyróżnia się 13 miesięcy - 12 z nich mają po 30 dni, a 13-ty ma 5 dni (w roku przestępnym jest ich 6). Nowy Rok w Etiopi przypada na 11 września...
Gdyby tego było mało to w Etiopii całkowicie inaczej mierzy się godziny:-) Dzień zaczyna się o 6 rano i trwa 12 godzin po czym następuje 12 godzin nocy. I tak, gdy u nas jest godzina 7 rano to w Etiopii jest 1, gdy u nas jest 9 rano – w Etiopii jest 3 i tak dalej :-)

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies